Agjencia Zhurnal.mk.

Google po bëhet gati – sistemi operativ për pajisjet AR po vjen

Kompania ka ambicie të mëdha në fushën e realitetit të shtuar (AR).

 

Google ka filluar të formojë një ekip “Augmented Reality OS”, fokusi i të cilit do të jetë në krijimin e një pajisjeje inovative të realitetit të shtuar (AR).

Ekipi do të udhëhiqet nga Mark Lukovski, i cili më parë ka punuar në Meta dhe është bashkëautor i sistemit operativ Windows NT.

Sipas një reklame në Google, ekipi i Augmented Reality OS po zhvillon komponentë softuerësh që kontrollojnë dhe menaxhojnë harduerin për produktet e Augmented Reality (AR) të kompanisë.

Kjo nuk është hera e parë që Google ka menduar për zhvillimin e softuerit AR. Kompania më parë krijoi ARCore për Android dhe Tango. Google Glass aktualisht po përdor platformën Android.

Google tashmë ka sisteme operative Android, Chrome OS dhe Cast, dhe ka Fuchsia.

Kompania tani po planifikon një sistem të ri operativ, i cili do të ekzekutojë harduerin e gjeneratës së ardhshme. Ky harduer pritet të ketë kërkesa të ndryshme, si p.sh. gjithmonë duke përfshirë komandat zanore ose njohjen e zërit. 

Related posts

Telefoni inteligjent Honor 50 vjen këtë tetor edhe në Evropë

Z H

Përdoruesit e Apple janë më të kujdesshëm – shumë pak e kanë përditësuar iOS

D V

Musk ka një mesazh për poseduesit e Dogecoin që dëshirojnë të fitojnë shumë para

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More