Agjencia Zhurnal.mk.

GM dhe LG Energy anulojnë planet për fabrikën e katërt të baterive në SHBA

General Motors Co dhe LG Energy Solution nuk planifikojnë të vazhdojnë tutje me një fabrikë të katërt të prodhimit të baterive në SHBA, i thanë Reuters gjatë së premtes dy burime.

Ndërmarrja e përbashkët e kompanive Ultium Cells LLC tha në gusht se po shqyrtonte një fabrikë në New Carlisle, Indiana, për një fabrikë të katërt të baterive në SHBA, që pritet të kushtojë rreth 2,29 miliardë euro (2.5 miliardë dollarë).

“Ne kemi qenë shumë të qartë se plani ynë përfshin investimin në një fabrikë të katërt në SHBA, por ne nuk do të komentojmë mbi spekulimet”, tha GM në një deklaratë të premten.

LG Energy tha vonë të premten se diskutimet për një fabrikë të katërt mbeten në vazhdim “por nuk është marrë asnjë vendim”.

Plani u raportua më herët nga Wall Street Journal.

General Motors ende mund të vazhdojë me planet për të ndërtuar një fabrikë të re në Indiana me një partner të ri, thanë burimet.

Prodhuesi i automjeteve në Detroit dhe kompania koreano-jugore po ndërtojnë një fabrikë 2.6 miliardë dollarësh në Michigan, e vendosur të hapet në 2024.

Në dhjetor, Ultium tha se do të rriste investimin e saj në një fabrikë prej 2,1 miliardë eurove (2.3 miliardë dollarësh) në Tennessee që do të hapet më vonë këtë vit me 252 milionë euro (275 milionë dollarë) të tjerë.

Muajin e kaluar, Departamenti i Energjisë i SHBA finalizoi një hua me kosto të ulët 2,2 miliardë euro (2.5 miliardë dollarë) për Ultium për të ndihmuar në pagesën e tre fabrikave.

Presidenti Joe Biden ka vendosur një objektiv që 50 për qind e prodhimit të automjeteve në SHBA deri në vitin 2030 të jenë automjete elektrike ose hibride elektrike.

GM planifikon të ndalojë shitjen e automjeteve me benzinë deri në vitin 2035, por ende po investon në prodhimin me motor me djegie të brendshme.

Related posts

Audi, BMW apo Mercedes, cila është më e mira?

Lea Muslija

Anija autonome në Japoni realizon me sukses testin e parë të udhëtimit, lundroi 240 kilometra

D V

Fillon prodhimi i gjeneratës së katërt të Skoda Fabia

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More