Agjencia Zhurnal.mk.

Gjyqi i radhës për Gërdecin/ Fatmir Mediu paraqitet në GJKKO, çfarë pritet të ndodhë sot

Ish-ministri Fatmir Mediu është paraqitur në Gjykatën e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, ku pritet të mbahet seanca e rradhës për çështjen “Gërdeci”.

Në këtë seancë pritet të pyeten të tjerë dëshmitarë, të tragjedisë që u mori jetë dhjetëra njerëzve. Mediu është vendosur nën akuzë nga SPAK për çështjen “Gërdeci”, ku nga shpërthimi i ndodhur në fabrikën e municioneve atje, humbën jetën 26 persona.

Mediu po gjykohet në GJKKO për çështjen “Gërdeci” për dy akuza atë të “Shpërdorimit të Detyrës” dhe “Shpërdorim i detyrës në bashkëpunim me subjekt ushtarak-kuadër komandues”.

Më herët disa seanca gjyqësore për këtë çështje janë shtyrë, me argumentin se kanë munguar dëshmitarët dhe pasi para mbojtëse e mediut ka kërkuar riekspertim.

Related posts

Kërkuan ndryshimin e masës së sigurisë, Apeli i GJKKO le në fuqi vendimin e shkallës së parë, le në burg ish-kreun e ARRSH Evis Berberi dhe bashkëpunëtorët e tij

D V

Gazetari italian e krahason me Lavrovin pas telefonatës ndaj drejtorit të RAI 3, reagon Rama

D V

Banka e Shqipërisë: Sulmet kibernetike ndaj sektorit bankar në 2023 dështuan

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky