Agjencia Zhurnal.mk.

Gjykata e Karolinës së Jugut ndalon dy ekzekutime derisa “skuadra e pushkatimit të jetë në dispozicion”

Një gjykatë e lartë në shtetin amerikan të Karolinës së Jugut ka bllokuar dy ekzekutime – për shkak të mungesës së një skuadre pushkatuese.

Një ligj i ri kërkon që të burgosurit në radhë të vdekjes të vendosin midis dy metodave nëse nuk ekzistojnë ilaçe vdekjeprurëse.

Por ndërsa autoritetet e burgut nuk kanë formuar ende një skuadër pushkatimi, ekzekutimet janë ndërprerë nga gjykata supreme, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Të burgosurit Brad Sigmon dhe Freddie Owens pritej të ekzekutoheshin këtë muaj.

Vrasësve të dënuar iu mohuan injeksionet vdekjeprurëse – opsioni i tyre i preferuar – sepse autoritetet e burgut nuk kishin ilaçet e nevojshme.

Ligji i ri, i cili hyri në fuqi muajin e kaluar, ishte krijuar për të mbyllur një boshllëk që lejoi të burgosurit të shtyjnë për një kohë të pacaktuar ekzekutimet e tyre nëse ilaçet nuk ishin në dispozicion.

Kështu, duke pasur parasysh mungesën e një skuadre pushkatimi, goditja me energji elektrike ishte metoda e vetme e ekzekutimit në dispozicion në shtet.

Por avokatët e Sigmon dhe Owens sfiduan përdorimin e metodës në gjykatë, duke argumentuar se klientët e tyre kanë të drejtë të vdesin me injeksion vdekjeprurës.

Ndërkohë të mërkurën, gjykata vendosi në favor të tyre, duke thënë se të burgosurve nuk u ishte dhënë zgjedhja “për të zgjedhur mënyrën e ekzekutimit të tyre”.

Gjykata tha se nuk duhet të lëshohen njoftime të mëtejshme ekzekutimi derisa “protokollet dhe politikat për të kryer ekzekutime nga skuadra e pushkatimit” të jenë në vend.

Në përgjigje të urdhrit të gjykatës, autoritetet e burgut të shtetit thanë se ishte “duke ecur përpara me krijimin e politikave dhe procedurave për një skuadër pushkatimi”.

Related posts

SHBA po heton përfshirjen e Beogradit në sulmin terrorist! The Guardian: Serbia mund të ndëshkohet

Xh M

Gati 1.000 persona vdesin nga ethet tropikale në Bangladesh

Xh M

Dramë në Bratislavë, burri shtiu me armë nga dritarja e ndërtesës – raportohet për të vrarë dhe plagosur

Xh M
OFERTË SPECIALE // Domain + Hosting + Uebfaqe për vetëm 400 Euro në vit!
Ofertë Speciale:
Domain + Hosting + Uebfaqe = 400euro!