Agjencia Zhurnal.mk.

Gjumi i tepruar në fundjavë i dëmshëm për shëndetin

Një studim i ri ka treguar se zakoni i gjumit gjatë vikendit nuk është ide e mirë për belin tuaj – ose shëndetin tuaj.

“Gjumi i tepruar i fundjavës nuk është mbrojtës”, tha Dr Vsevolod Polotsky, drejtor i hulumtimit të gjumit në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit “Johns Hopkins”.

“Fundi i këtij studimi është se edhe nëse fle më gjatë në fundjavë, nëse vazhdoni të flini keq, do të hani shumë dhe do të shtoni peshë”.

Sjellja e zakonshme e fjetjes më sgjatë në fundjavë nuk korrigjon pamundësinë e trupit për të rregulluar sheqerin në gjak, nëse kjo fundjavë ndiqet nga një javë pune ose javë shkollore ku nuk bëni gjumë të mjaftueshëm.

Kjo mund të ndikojë negativisht në shëndetiun afatgjatë.

Akademia Amerikane e Mjekësisë së Gjumit rekomandon të paktën shtatë orë gjumë çdo natë për të rriturit dhe shumë më tepër për fëmijët.

Related posts

Keni problem të flini? Aplikoni këto metoda përpara se të nevrikoseni

D V

Ushqimet më të mira për forcimin e kujtesës dhe parandalimin e plakjes së qelizave të trurit

D V

Ju fishkëllojnë veshët? Ja çka tregon kjo për shëndetin tuaj

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy