Agjencia Zhurnal.mk.

Gjukanoviq: Zgjedhjet parlamentare të mbahen në dy, tre muajt e ardhshëm

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, tha se duke gjykuar nga negociatat e palëve, vendi është i sigurt se së shpejti do të përballet me zgjedhje parlamentare.

 

“A do të pranojë kjo mazhorancë, e cila u krijua pas zgjedhjeve parlamentare të 2020, të formojë një qeveri tjetër, të tretë brenda dy vjetësh, apo do të biem menjëherë të gjithë se është e panevojshme dhe se duhet të bëjmë zgjedhje të jashtëzakonshme parlamentare sa më shpejt që të jetë e mundur. Mos spekuloni në këtë pikë. Por mund të them me siguri, edhe nëse do të formohej një qeveri e tretë, do të ishte jetëshkurtër”, tha Gjukanoviq, transmeton RTCG.

Ai tha se pret që Mali i Zi të ketë një qeveri stabile që do ta udhëheqë në rrugën e zhvillimit evropian dhe se kjo duhet të ndodhë sa më shpejt.

“Duhet të ndodh sa më shpejt. Këto dy vjet përvojë politike i konsideroj krejtësisht të kota. Mendoj se duhet një qeveri serioze, e përgjegjshme, politike dhe padyshim që nuk mund ta marrim nga partitë që fituan më 30 gusht. Prandaj qëndrimi im që zgjedhjet të mbahen në dy, tre muajt e ardhshëm”, ka thënë Gjukanoviq.

Siç vlerësoi ai, Qeveria e Dritan Abazoviqi në mënyrë të papërgjegjshme e ktheu Malin e Zi në të kaluarën duke nënshkruar një kontratë themelore me Kishën Ortodokse Serbe.

Related posts

Koreja e Veriut e dënoi SHBA-në për shkak të përjashtimit të Rusisë nga Këshilli për të Drejtat e Njeriut të KB-së

Xh M

Georgieva: Dimri i ashpër mund të shkaktojë trazira sociale në Evropë

Xh M

OKB: Ndryshimet klimatike kërcënojnë të drejtat e njeriut dhe planetin

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More