Agjencia Zhurnal.mk.

Gjuha shqipe futet si lëndë zgjedhore për herë të parë në Universitetin e Harvardit

Gjuha shqipe nga tash e tutje do të jetë si lëndë zgjedhore për herë të parë në Universitetin e Harvardit.

 

Një gjë të tillë e ka bërë të ditur, Faton Limani i cili punon si administrator në këtë universitet.

Sipas tij, lënda e gjuhës shqipe do të ofrohet gjatë tërë vitit në tre nivele – njohuri fillestare (elementary), njohuri bazike (intermediary) dhe niveli i avancuar (advanced) në Departamentin e Letërsisë Krahasuese.

“Sot kam kënaqësinë të ndaj me ju një lajm shumë të gëzueshëm sa i përket gjuhës sonë shqipe. Në bashkëpunim me bashkëkombësen dhe kolegen Eva Stathi – Misho kemi arritur që të fusim lëndën e gjuhës shqipe si lëndë zgjedhore për herë të parë në Universitetin e Harvardit për të gjithë studentët e të gjitha niveleve. Lënda e gjuhës shqipe do të ofrohet gjatë tërë vitit në tre nivele – njohuri fillestare (elementary), njohuri bazike (intermediary) dhe niveli i avancuar (advanced) në Departamentin e Letërsisë Krahasuese”, ka shkruar Limani. 

Related posts

Izraeli synon t’i zvogëlojë 85% të emetimeve të karbonit

D V

Erdogan i kërkon Putinit të shpallë armëpushimin në Ukrainë

D V

Patrushev, Naryshkin, Bortnikov dhe Shoigu – kush janë katër personat që ‘ushqejnë ankthet’ e Vladimir Putinit?

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More