Agjencia Zhurnal.mk.

Gjetën vdekjen nëntë fëmijë dhe dhjetë të rritur, supozohet se është zbuluar shkaktari i zjarrit në ndërtesën 19-katëshe në Nju Jork

Fatkeqësia më e rëndë e zjarrit në qytetin e Nju Jorkut në më shumë se 30 vjet u shkaktua nga një defekt i ngrohjes.

Kështu kanë konfirmuar zyrtarët të dielën mbrëma – duke folur për zjarrin që ka vrarë nëntë fëmijë dhe dhjetë të rritur dhe ka lënë dhjetëra të tjerë të plagosur rëndë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, zjarri shpërtheu pak para orës 11:00 në katin e dytë dhe të tretë të një ndërtese 19-katëshe në 333 East 181st Street në Bronx.

Komisioneri i FDNY, Daniel Nigro tha se zjarri dhe tymi ‘shumë i rëndë’ ‘shtrinë të gjithë lartësinë e ndërtesës’ dhe konfirmoi se një ngrohës hapësinor shkaktoi zjarrin.

Nigro tha se alarmet e tymit ishin ndezur dhe funksiononin në bllokun e apartamenteve të ndërtuar në vitin 1972. 

Related posts

Britania rrit buxhetin për mbrojtjen, 6 miliardë dollarë më shumë për dy vitet e ardhshme

Xh M

Kinë, ekspertët pajtohen se viti 2022 do të ketë rritje të qëndrueshme

Z.H

Një anije me 750 tonë dizel u fundos pranë Tunizisë

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More