Agjencia Zhurnal.mk.

Gjermania ndalon hyrjen e pasagjerëve britanikë në BE?

Gjermania do të përpiqet të ndalojë hyrjen e pasagjerëve britanikë në Bashkimin Evropian, pavarësisht nëse ata janë vaksinuar kundër coronavirusit.

“Padyshim, ne jemi të shqetësuar për tensionet e variantit delta”, tha kancelarja gjermane Angela Merkel për mediat gjatë samitit të BE-së.

Problemi është më i gjerë pasi Portugalia gjithashtu ka vendosur rregulla të reja karantine për udhëtarët britanikë të cilët nuk janë vaksinuar, duke e vendosur Britaninë e Madhe në të njëjtën kategori rreziku si Afrika e Jugut, Brazili, India dhe Nepali.

Të gjithë vizitorët nga Britania në Portugali duhet të jenë në karantinë për 14 ditë “në shtëpi ose në një vend të përcaktuar nga autoritetet shëndetësore”, përveç nëse ata mund të paraqesin prova se janë vaksinuar plotësisht të paktën dy javë më parë. Kjo nuk vlen për fëmijët nën 12-vjeç.

Qeveria në Lisbonë la derën hapur, duke deklaruar se vendimi “mund të rishikohet në çdo kohë, në varësi të evolucionit të situatës epidemiologjike”.

Londra shpresonte se Portugalia, nga frika e humbjes së turistëve britanikë, por edhe marrëdhënie të mira, mund të kalonte në krah të palës britanike.

Problemi është se vendi gjithashtu ka një problem me një lloj të ri të virusit, kështu që nuk ka nevojë për një kontribut britanik në këtë drejtim.

Në kryeqytetin portugez, pothuajse gjysma e rasteve të reja të infeksionit lidhen me variantin delta.

Kancelarja Merkel dëshiron të deklarojë Britaninë e Madhe një “vend shqetësues” pasi lloji delta i virusit është përhapur fuqimisht në vend.

Një burim nga qeveria britanike tha se Merkel dukej se “dëshironte izolimin”, duke shtuar se “shumë vende do të mendojnë se ky është vendimi i tyre, dhe jo ai që po vendoset në Berlin”.

Britania planifikon të shpallë muajin tjetër një plan sipas të cilit njerëzit e vaksinuar plotësisht mund të udhëtojnë pa kufizime në të gjitha vendet, pa kërkuar karantinë pas kthimit, përveç atyre me rrezik të lartë të infeksionit.

Kryeministri Boris Johnson thuhet se ka insistuar që skema të zbatohet që nga muaji tjetër, por ministrat besojnë se nuk ka gjasa të jetë gati para gushtit.

Related posts

Avioni rus shpërthen në ajër, u godit nga raketa e ushtrisë ukrainase (FOTO)

I Z

NATO forcon krahun lindor pas nisjes së luftës në Ukrainë

D V

Arrestimi i gazetarit të Bi-Bi-Si-së është “tronditës dhe i papranueshëm”

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More