Agjencia Zhurnal.mk.

Gjermania emëron komisionerin e parë të dedikuar për LGBTI

Gjermania ka emëruar komisionerin e parë të vendit të dedikuar për komunitetin LGBTI.

 

Sven Lehmann nga Partia e të Gjelbërve u emërua nga qeveria e re të mërkurën.

Deputeti 42-vjeçar do të jetë përgjegjës për përgatitjen e një “plani kombëtar veprimi” për të promovuar pranimin dhe mbrojtjen e diversitetit, sipas Ministrisë Federale për Çështjet Familjare.

Lehmann do të marrë postin si pjesë e qeverisë së re të koalicionit të udhëhequr nga kancelari socialdemokrat Olaf Scholz, shkruan Euronews, transmeton Klankosova.tv.

Deputeti i Partisë së Gjelbër ka qenë tashmë një zëdhënës i partisë për komunitetin LGBTI në Bundestagun e Gjermanisë midis vitit 2018 dhe 2021. Zona e tij elektorale e Këlnit është gjithashtu shtëpia e një prej komuniteteve më të mëdha LGBTI në vend.

Pozicioni i ri i delegatit ministror u mirëprit nga një numër grupesh LGBTI në Gjermani, duke përfshirë Shoqatën e Lezbikeve dhe Gejve (LSVD).

Related posts

Një avion rrëzohet në Greqi, dy të vdekur

Redaksia

Erdogan kërcënon Greqinë: Çfarë do të bëni nëse hapim dyert për pesë milionë refugjatë

D V

Putin kërkon garanci nga Biden: NATO nuk duhet të zgjerohet në kufijtë me Rusinë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More