Agjencia Zhurnal.mk.

Gjermania do të mirëpresë konferencën e paqes së Libisë

Gjermania do të mirpresë raundin e ri të bisedimeve të paqes në Libi më 23 qershor.

Kjo është bërë e ditur nga Ministria e Jashtme e Gjermanisë. Nga të dhënat paraprake thuhet se kjo konferencë do të mbahet në bashkëpunim me Organizatën e Kombeve të Bashkuara.

Më herët gjatë ditës, Ambasadori gjerman në Libi, Oliver Owcza diskutoi mbi mbështetjen e tyre për zgjedhjet libaneze.

Të hënën e 31 majit, Shefi i Komisionit të Lartë Kombëtar të Zgjedhjeve (HNEC), Emad Al-Din Al-Sayeh mirëpriti Ambasadorin gjerman në Libi, në selinë e HNEC-it në Tripoli. Takimi shqyrtoi zhvillimet e fundit në skenën politike dhe përgatitjet e komisionit për zgjedhjet e dhjetorit.

Sipas një konferencë për shtyp nga HNEC-i, ata diskutuan mbështetjen teknike dhe këshilluese që qeveria gjermane është në gjendje t’i sigurojë Libisë.
Të dyja palët diskutuan gjithashtu bashkëpunimin për të kapërcyer pengesat që mund të hasë procesi zgjedhor. Si dhe mënyrën e arritjes së suksesit që plotëson standardet ndërkombëtare për zgjedhjet dhe arritjen e niveleve më të larta të profesionalizmit.

Related posts

Çfarë parashikon amendamenti i ri i SHBA për ndarjen e informacionit rreth UFO-ve?

Xh M

Gjermania jep dritën e gjelbër për rregulloren e re të azilit

Xh M

Çfarë po ndodh në Uzbekistan? Shpërthim i fuqishëm në një magazinë, humb jetën 1 adoleshent, plagosen 162 të tjerë

Xh M
OFERTË SPECIALE // Domain + Hosting + Uebfaqe për vetëm 400 Euro në vit!
Ofertë Speciale:
Domain + Hosting + Uebfaqe = 400euro!