Agjencia Zhurnal.mk.

Gjermania arrin objektivin e një milion makinave elektrike

Gjermania është në prag të arritjes së objektivit të saj prej një milion makinash elektrike, deklaroi ministri i Ekonomisë, Peter Altmaier.

 

“Ne arritëm qëllimin tonë për një milion makina elektrike deri në vitin 2020, gjë që të gjithë menduan se ishte e paarritshme këtë korrik”, i tha Altmaier gazetës ”Tagesspiegel”.

Altmaier tha se do të ketë një subvencion rekord për makinat elektrike këtë vit.

Rreth gjysma e makinave të subvencionuara janë automjete thjesht elektrike, ndërsa gjysma tjetër janë të ashtuquajturat hibride plug-in.

Sipas Altmaier, që nga fillimi i programit të rimbursimit, më shumë se 530 000 automjete janë subvencionuar dhe rreth 2,1 miliardë euro subvencione janë dhënë.

Related posts

Çfarë ‘vuan’ më shumë në një veturë gjatë nxehtësisë së verës?

D V

Tesla Model S është ‘copëtuar’ në një aksident tmerri, shoferi pothuajse i palënduar

D V

Një shofer i Tesla shpëtoi një shofer në një BMW, i cili me gjasë nuk e kishte kuptuar se vetura e tij ishte kapluar nga zjarri

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More