Agjencia Zhurnal.mk.

Gjermanët vendosën të kondicionojnë rrugët dhe zbuluan pse

Njerëzit në Gjermani po punojnë në teknologji që duhet të sigurojë rrugë pa gropa.

 

Të gjithë e dimë se për shkak të ndryshimeve të temperaturës rrugët plasin gjatë verës. Në dimër, ato janë të rrëshqitshme dhe kripa nuk ndihmon në ruajtjen e sipërfaqes së saj. Shfaqja e çarjeve dhe gropave ndikon në qëndrueshmërinë e rrugëve, por edhe në sigurinë e trafikut.

Të gjitha këto janë arsyet pse një projekt po fillon në Gjermani për të përcaktuar nëse instalimi i një lloj sistemi të ajrit të kondicionuar në rrugë mund të jetë një zgjidhje për qëndrueshmërinë e rrugëve.

https://www.instagram.com/p/CQ-6y5-IyH7/?utm_source=ig_web_copy_link

Puna ndërtimore ka filluar tashmë, ku sistemi i ri do të testohet së pari, njoftoi Instituti Federal i Autostradave (BASt). Ideja është të instaloni një sistem tubash nëpër të cilët kalon uji gjeotermik dhe kështu ndihmon në ftohjen në verë dhe në dimër në ngrohjen e rrugëve.

Performanca e këtij lloji të kondicionerit do të monitorohet gjatë tre viteve të ardhshme përmes sensorëve të temperaturës dhe kamerave të imazhit termik.

Nëse një sistem i tillë rezulton të jetë efektiv, ekziston një shans i lartë që ai të instalohet në seksionet më kritike, të tilla si daljet nga tunelet, kthesat, etj. 

Related posts

Porsche Cayman më i shpejtë dhe më i fortë po vjen brenda pak ditësh

D V

“Shtëpia solare në rrota” fillon udhëtimin njëmujor, brenda saj ka shtretër – kuzhinë e tualet

D V

Vetura Piech GT prapa të cilës qëndron stërnipi i Ferdinand Porsche, do të kushtojë 200 mijë euro

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More