Agjencia Zhurnal.mk.

Gjendet varr masiv në qytetin e çliruar të Izyumit në Ukrainë

Ukraina thotë se ka prova të një varri masiv në Izyum, qyteti verilindor i çliruar së fundmi nga pushtimi rus.

 

Kreu i policisë rajonale, Volodymyr Tymoshko, tha për BBC se më shumë se 400 trupa mendohej se ishin varrosur atje.

“Rusia lë vdekjen kudo,” tha presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, duke përmendur varreza të tjera masive të raportuara të gjetura pas tërheqjes së trupave ruse.

Ukraina dhe aleatët e saj perëndimorë akuzuan më parë trupat ruse për krime lufte teksa Moska po e mohon këtë.

Zyrtarët ukrainas deri më tani nuk kanë paraqitur asnjë provë publike për të mbështetur pretendimet e tyre në lidhje me zbulimin në Izyum të enjten.

Nuk është ende e qartë se çfarë ndodhi me viktimat, por disa llogari kanë sugjeruar se shumë mund të kenë vdekur nga bombardimet dhe mungesa e aksesit në kujdesin shëndetësor.

Ka gjithashtu shenja se disa nga varret mund t’i përkasin ushtarëve ukrainas.

Related posts

Kokë e njeriut gjendet para ndërtesës së gjykatës në Bon

Z.H

Rusia thotë se nuk do të përdorë armë bërthamore në Ukrainë

Xh M

Imazhet satelitore tregojnë grumbullimin e ri të ushtrisë ruse përgjatë kufirit me Ukrainën

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More