Agjencia Zhurnal.mk.

Gjatë këtij viti në Shqipëri 13 fëmijë të vdekur në aksidente, ekspertët fajin e shohin te mosvënia e rripit të sigurimit

Gjatë vitit 2021 nga aksidentet rrugore kanë humbur jetën 13 fëmijë të moshave 1-14 vjeç, ndërsa 30 të tjerë janë lënduar dhe gjymtuar.

Islam Qibini, ekspert i sigurisë rrugore, ka dhënë ekspertizën e tij, të kërkuar nga prokuroria dhe gjykata për të paktën 3 aksidente ku të përfshirë ishin fëmijët.

“3-4 aksidente ku ka pasur dhe viktima fëmijë kanë ardhur si pasojë e uljes në vend të parë dhe nga mosvënia e rripit”, thotë eksperti.

Kodi rrugor gjobit me gjobë nga 5 mijë deri në 15 mijë lekë ata që transportojnë fëmijët deri në moshën 12 vjeç pa rrip sigurimi dhe pa sistemet e fiksimit në sediljet e pasme të makinës.

Nëse rrinë në sediljen e pasme dhe sexholino, shmangen 90% e aksidenteve”, shprehet Qibini.

Deri në nëntor, sipas INSTAT kanë humbur jetën në aksidente rrugore 176 persona. Në 85,8 % të rasteve, aksidentet kanë ndodhur si pasojë e sjelljes së drejtuesit të mjetit./Euronews Albania

Related posts

Ministrja e Energjisë tregon projektin e ri: Do e kthejë Shqipërinë në qendër të furnizimit me gaz në rajon

D V

Batutat/ Vuçiç: Nuk e di si do përgjigjet Edi, por mbështes çdo fjalë që do thotë. Rama: Ai do që unë të them njohjen e Kosovës dhe…

D V

Aksident i frishëm në Itali, ndërron jetë 29-vjeçari shqiptar

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More