Agjencia Zhurnal.mk.

Gjatë 24 orëve të kaluara janë regjistruar 36 të vdekur nga Kovid-19, të infektuar edhe 1.037 persona

Shkup, 27 gusht  – Gjatë 24 orëve të fundit është regjistruar numër rekord i të vdekurve që nga fillimi i valës së re, madje 36. Mosha e të vdekurve është prej 24 deri 85 vjet. Nga 6.654 testet e bëra, janë regjistruar 1.037 raste të reja me Kovid-19 dhe janë shëruar 534 pacientë, informoi Ministria e Shëndetësisë.

 

Nga 36 të vdekurit, 11 janë nga Shkupi ( 76v, 70v, 69v, 67v, 67v, 65v, 62v, 50г, 48v, 48v, 47v), tëtë të vdekur janë nga Tetova ( 85v, 81v, 69v, 64v, 63v, 63v, 61v, 57v), nga tre persona nga Kërçova (72v, 68v, 56v) dhe Strumica ( 71v, 65v, 57v), nga dy të vdekur nga Kumanova ( 74v, 68v) dhe Struga ( 72v, 67v) dhe nga një person nga Gostivari (53 v), Resnja (24v), Dibra (54), Koçani (79v), Velesi (62 v), Vallandova (58v) dhe Makedonski Brod (63v). Prej të vdekurve 35 persona kanë ndërruar jetë në spital, ndërsa një person ka ndërruar jetë në shtëpi.

Nga të sapoinfektuarit, 386 janë nga Shkupi, Tetova – 110, Gostivari – 73, Kumanova – 60, Strumica – 57, Struga – 50, Kërçova – 43, Ohri – 35, Dibra -32, Prilepi, Velesi dhe Kavadari – nga 21, Sveti Nikolla – 18, Manastiri – 17, Shtipi -14, Gjevgjelia, Radovishi dhe Vallandova – nga 9, Koçani – 8, Negotina dhe Probishtipi – nga 7, Resnja dhe Kriva Pallanka – nga 6, Dellçeva dhe Kratova – nga 5, Krusheva – 4, Makedonski Brod – 2, Berova dhe Bogdanci – nga 1.

Janë regjistruar 534 pacientë të shëruar nga: Shkupi – 123, Gostivari – 106, Tetova – 85, Kumanova – 37, Strumica – 30, Kërçova – 25, Ohri – 21, Struga – 18, Manastiri – 11, Kavadari dhe Resnja – nga 9, Shtipi – 8, Koçani dhe Dibra – nga 7, Radovishi, Berova dhe Kratova – nga 6, Vinica – 5, Prilepi – 4, Velesi dhe Sveti Nikolla – nga 3, Pehçeva – 2, Vallandova, Dellçeva dhe Probishtipi – nga 1.

Numri i përgjithshëm i të diagnostikuarve me KOVID në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 173.689, i pacientëve të shëruar është 154.174, i të vdekurve është 5.818. Numri i rasteve aktive është 13.697.

Sipas analizave epidemiologjike për momentin, shpërndarja nëpër qytete është si në vijim:

 • Shkup 74837, Aktivë 4948
 • Kumanovë 10057, Aktivë 868
 • Prilep 8577, Aktivë 208
 • Tetovë 10027, Aktivë 2038
 • Manastir 6640, Aktivë 242
 • Veles 5707, Aktivë 195
 • Gostivar 7453, Aktivë 1501
 • Kavadar 5398, Aktivë 187
 • Ohër 5450, Aktivë 382
 • Shtip 5175, Aktivë 158
 • Strumicë 5017, Aktivë 675
 • Strugë 3499, Aktivë 477
 • Koçan 2964, Aktivë 123
 • Kërçovë 3478, Aktivë 634
 • Gjevgjeli 2281, Aktivë 82
 • Negotinë 2222, Aktivë 34
 • Sveti Nikollë 1647, Aktivë 103
 • Resnjë 1372, Aktivë 111
 • Kriva Pallankë 1263, Aktivë 29
 • Radovish 1305, Aktivë 102
 • Berovo 1113, Aktivë 33
 • Dellçevë 1030, Aktivë 47
 • Dibër 1276, Aktivë 219
 • Vinicë 943, Aktivë 36
 • Probishtip 825, Aktivë 35
 • Vallandovë 736, Aktivë 42
 • Bogdanc 519, Aktivë 25
 • Krushevë 513, Aktivë 23
 • Demir Hisar 410, Aktivë 10
 • Demir Kapi 401, Aktivë 3
 • Kratovë 439, Aktivë 54
 • Makedonski Brod 429, Aktivë 55
 • Pehçevë 291, Aktivë 6
 • Makedonska Kamenicë 260, Aktivë 10
 • Dojran 135, Aktivë 2

Janë bërë 6.654 teste përmes: ISHP-361, QSHP Shkup-59, QSHP Manastir-96, QSHP Prilep-61, QSHP Tetovë-141, QSHP Kumanovë-62, Klinika për Sëmundjet Infektive dhe Gjendje Febrile-1, Mjekësia Ligjore-0, spital laboratorik Kozle-0, Pulmonologji me alergologji-10, SPQ “8 Shtatori-0, Instituti i Mikrobiologjisë-183, Zhan Mitrev (Filipi II) -109, Avicena-415, Biotek-491, Sistina-116, laboratori -486, Sinlab-42, Remedika-26, Fertility-81, Genea -13, Nikob lab-683, VFV Medical-94, Eli Medica-136, Royal Medica -75, ISHP dhe ISHP (test i shpejtë)-gjithsej 2.913. Deri më tani, gjithsej 1,137,629 teste janë bërë në vendin tonë.

Related posts

Analistët për zgjerimin e BE-së: Bëmë kompromise, BE nuk po na e kthen njësoj

Redaksia

Mbërrin grupi i parë i refugjatëve afganë në Maqedoni

Redaksia

Në Budapest u mbajt takimi i dhjetë odave ekonomike nga Ballkani Perëndimor dhe nga Grupi i Vishegradit

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More