Agjencia Zhurnal.mk.

Gjashtë ndryshime në fytyrë që tregojnë për sëmundjen e mëlçisë yndyrore

Edhe pse simptomat e sëmundjes së mëlçisë yndyrore janë më të vështira për t’u dalluar, disa ndryshime në fytyrë mund ta tregojnë këtë problem serioz shëndetësor. Domethënë, ndryshimet e fytyrës, si ënjtja, ndryshimi i ngjyrës së lëkurës dhe kruarja, janë vetëm disa nga shenjat që tregojnë se keni mëlçi të yndyrshme.

E ashtuquajtura sëmundja e mëlçisë yndyrore është një nga sëmundjet kronike më të zakonshme dhe simptomat e saj janë kryesisht delikate. Sëmundja e mëlçisë yndyrore mund të shkaktojë inflamacion dhe në disa raste dëmtim të qelizave të shëndetshme.

Mëlçia luan një rol shumë të rëndësishëm në trupin tuaj, sepse kryen më shumë se 5.000 funksione. Disa nga më të rëndësishmet janë sigurisht zbërthimi i substancave të dëmshme, rregullimi i sheqerit në gjak, parandalimi i gjakderdhjes së tepërt e të tjera. Prandaj, është e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje edhe ndryshimeve më të vogla në fytyrë – shkruan Healthline.

Ënjtja

Sëmundja e avancuar e mëlçisë mund të ndikojë në aftësinë e mëlçisë për të prodhuar proteina, të cilat mund të ndikojnë në rrjedhën e gjakut dhe të reduktojnë lëngjet e trupit. Si rezultat, mund të vëreni se fytyra juaj duket e fryrë.

Njolla të errëta të lëkurës në qafën tuaj

Sëmundja e mëlçisë yndyrore mund të kontribuojë në rritjen e rezistencës ndaj insulinës, kështu që akumulimi i insulinës në trupin tuaj do të shkaktojë një gjendje të njollave të errëta, të cilat më së shpeshti shfaqen në qafë, por mund të shihen edhe nën sqetull.

Rozacea

Rozacea është një gjendje e lëkurës që shkakton skuqje të rëndë në fytyrën tuaj. Përveç kësaj, mund t’ju shfaqen disa enë të vogla të kuqe të gjakut ose gunga të bardha në fytyrën tuaj kur keni këtë gjendje të lëkurës. Megjithatë, kjo sëmundje mund të jetë pasojë e sëmundjeve të tjera.

Skuqje rreth gojës

Një mëlçi e yndyrshme mund të bëjë që trupi juaj të mos thithë mjaftueshëm lëndë ushqyese, më së shpeshti minerale, si zinku. Mungesa e zinkut mund të shkaktojë dermatit, i cili fillimisht shfaqet si irritim i lëkurës rreth gojës.

Kruarje

Një gjendje e mëlçisë yndyrore mund të çojë në kruajtje të lëkurës, duke përfshirë fytyrën. Kruajtja shkaktohet kryesisht nga kripërat e tepërta biliare në trupin tuaj. Kruajtja zakonisht nuk sjell lehtësim dhe mund ta përkeqësojë acarimin.

Verdhëza

Nëse sëmundja e mëlçisë yndyrore është e avancuar, mund të çojë në verdhëz, e cila bën që lëkura dhe e bardha e syve tuaj të kenë ngjyrë të verdhë. Simptomat e verdhëzës zakonisht shfaqen në sy dhe fytyrë përpara se të përhapen në pjesën tjetër të trupit. Është një gjendje kur ka një tepricë të bilirubinës, një pigment që është nënprodukt i prishjes së qelizave të kuqe të gjakut. 

Related posts

“Figdet Spinner”, gruaja që e shpiku këtë lodër nuk e fitoi as edhe një cent

D V

Katër shenja paralajmëruese të arrestit kardiak që mund të ndodhin 24 orë më herët

D V

Shkencëtarët kanë llogaritur se kur Toka mund të goditet nga një asteroid me fuqinë e 22 bombave atomike

D V
OFERTË SPECIALE // Domain + Hosting + Uebfaqe për vetëm 400 Euro në vit!
Ofertë Speciale:
Domain + Hosting + Uebfaqe = 400euro!