Agjencia Zhurnal.mk.

Gjashtë lojtarët e Barcelonës që mund të përfitojnë nga ardhja e Xavit

Ardhja e Xavi Hernandezit për nisjen e një epoke të re në Barcelonë ka bërë që të ketë një numër të lojtarëve të cilët mund kenë një shans për të bërë përshtypje apo për të luajtur më shumë sesa nën urdhrat e Ronald Koemanit.

Ka një ndjenjë të madhe të përgjithshme optimizmi rreth klubit, por për disa lojtarë ka edhe më shumë arsye për t’u ndjerë mirë për ndryshimin e menaxherit.

Deklarata e vetë Xavit se çdo lojtar do të nisë nga i njëjti vend dhe do të ketë të njëjtat shanse për t’i bërë përshtypje, do të ketë qenë muzikë për veshët e disa anëtarëve të skuadrës së tij.

Gazeta spanjolle Marca ka publikuar një listë me lojtarët të cilët mund të përfitojnë më shumë nga rikthimi i Xavit në Camp Nou.

Neto

Koeman nuk ishte një adhurues i të pasurit një ‘portier kupe’ kështu që portieri brazilian ishte gjithmonë jashtë skenës, edhe kur ishte në stol shumicën e javëve. Mbetet për t’u parë se cili do të jetë qëndrimi i Xavit për situatën e portierit, por për Neton gjërat vështirë se mund të shkojnë më keq.

Samuel Umtiti

Mbrojtësi francez ka qenë një fantazmë për dy vitet e fundit, i rrënuar nga lëndimet dhe i pa ndihmuar nga një mosmarrëveshje me klubin, i cili ishte përpjekur të detyronte largimin e tij. Nëse “të gjithë fillojnë nga zero” e Xavit, atëherë Umtiti është me siguri në linjë për një shans të dytë, veçanërisht duke pasur parasysh gjendjen e mbrojtjes së Blaugranave këtë vit.

Clement Lenglet

Lenglet ka mbetur gjithashtu zgjedhje e dytë nën urdhrat e Koemanit për shkak të paraqitjeve të tij te dobëta sezonin e kaluar. Ai ishte zgjedhje e katërt në qendër të mbrojtjes pas Gerard Pique, Ronald Araujo dhe Eric Garcia, por ardhja e Xavit mund t’i ndryshojë gjërat.

Ousmane Dembele

Ndryshe nga disa nga të tjerë në këtë listë, Koeman besonte te Dembele, por lëndimet e kanë mbajtur atë prapa, veçanërisht këtë sezon. Xavi tashmë ka folur mirë për të dhe ai do të jetë i etur për të shkelur terrenin nën drejtimin e trajnerit të ri.

Riqui Puig

Trajnerët e deritashëm nuk kanë pranuar ta bëjnë lojtarin e dalë nga akademia, tani 22 vjeç, një pjesë të madhe të planeve të tyre, por ai ka mbetur i vendosur të qëndrojë dhe do të mirëpresë një fillim të ri. Si mesfushor, Xavi ishte idhulli i tij dhe mund të vini bast se pak do të jenë më të motivuar për t’i bërë përshtypje.

Philippe Coutinho

Nënshkrimi më i shtrenjtë në historinë e Barcelonës dhe ende nuk ka performuar afër standardit që pritet prej tij, por nëse Xavi mund të marrë një melodi nga ish-lojtari i Liverpoolit, tifozët e Blaugranave do të këndojnë lavdërimet e tij teksa kërcejnë me ritmin e Sambas. Coutinho duket entuziast për trajnerin e ri, le të shohim nëse Xavi ka plane të mëdha për të.

Related posts

Jose Mourinho deklarohet pas humbjes turpëruese ndaj Bodo/Glimt: Faji është i imi, por kam skuadër të limituar

D V

Përfundon ndeshja: Gerrard triumfon Lampardit – Aston Villa mposht Evertonin

Lea Muslija

Arsenali avancon mbi Man Utd në garë për Tielemans

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More