Agjencia Zhurnal.mk.

Gjashtë hapat që duhet t’i ndjekë Newcastle për t’u bërë Manchester City i ri

Newcastle United është bërë klubi më i pasur në botë falë Fondit të Investimeve Publike të Arabisë Saudite dhe ata kanë një udhërrëfyes të qartë kur bëhet fjalë që ata të bëhen super klubi që të gjithë presin në dekadën e ardhshme.

 

Blerja e Manchester Cityt nga Abu Dhabi United Group në vitin 2008 i dha klubit anglez një pasuri të pafund, të cilën ata e përdorën në mënyrë tepër efektive për ta kthyer klubin nga një i thjeshtë në klubin më të fuqishëm në futbollin botëror.

Në qendër të këtij ndryshimi ishte Mike Rigg, një ish-trajner në Manchester City, i cili foli për podkastin The Sports Desk dhe përshkroi gjashtë hapat që Magpies duhet të ndjekin për të shijuar sukses të ngjashëm me atë që City ka arritur.

“Presidenti Khaldoon Al Mubarak ndryshoi rregullat e lojës”, shpjegoi Rigg.

“Një ditë ai erdhi në stërvitje në Carrington gjatë një pushimi ndërkombëtar dhe e transformoi atë brenda 10 ditëve; ai krijoi një mendim të ri dhe të gjithë e dinim që duhej të bënim të njëjtën gjë”.

“Plus, ai më dha fondet për të ndërtuar ekipin tim. Unë solla një grup skautësh dhe ne hartuam një strategji të re. Skautët tanë kishin vende specifike për të cilat ata ishin përgjegjës dhe puna e tyre ishte të siguroheshin që ne njihnim lojtarët më të mirë dhe cilët ishin agjentët e tyre”.

“Ishte e lehtë të nënshkruaja me lojtarë si Nigel de Jong ose Craig Bellamy, por ishte një problem kur lojtarët nuk donin të vinin në City. Nëse ata nuk duan të luajnë për ju, është marrëzi të humbasësh kohë duke i ndjekur ata”.

  1. Shmangni lojtarët që duan vetëm para, para dhe më shumë para

“Ne folëm me shumë lojtarë që kishin qenë në klube të mëdha në Evropë. Ata na thanë se do të nënshkruanin për Cityn nëse paguheshin katërfishin e pagës së tyre aktuale”, shtoi Rigg.

Rigg konfirmoi se Citizens iu përmbajtën limitit të tyre të pagës dhe u larguan nga shumë lojtarë të mëdhenj dhe ka këshilluar Newcastle të bëjë të njëjtën gjë.

  1. Qyteti nuk duhet të jetë problem

“Unë kurrë nuk kam për të bindur askënd që të vijë në Manchester City. Nëse lojtari nuk donte të vinte sepse Manchesteri nuk kishte restorante, dyqane stilistësh, etj, ata nuk ishin në planet tona”, vazhdoi ai.

Rigg përmendi se Newcastle ka një aeroport të mirë ndërkombëtar i cili e bën udhëtimin më të lehtë dhe se nëse lojtarët duan të jetojnë në mot të mirë, ata nuk do të nënshkruajnë kurrë për një ekip të Ligës Premier.

  1. Reformoni plotësisht klubin

Ndërtesa e Manchester City mori më shumë se një afat transferimi dhe pati gjithashtu procesin e bërjes së akademisë së klubit një nga më të mirat përreth.

Ndërsa vetëm Phil Foden është promovuar në ekipin e parë, puna ka qenë pozitive dhe objektet më të mira në botë kanë ndihmuar në reformimin e klubit.

  1. Pronarët duhet t’i besojnë stafit

“Presidenti, në asnjë moment, nuk na tha se çfarë duhet të bëjmë me lojtarët, të cilët duhet të luajnë. Edhe kur ishte në terrenin e stërvitjes, ai kurrë nuk ndërhyri”, vuri në dukje Rigg.

“Në këmbim, ne duhet të përmbushim rolin tonë”.

Rigg beson se është e rëndësishme që trajneri të lihet si trajner, shefi i skautit rekomandon lojtarët dhe shefi i marketingut vendos se cilin lojtar do të përdorë në cilën reklamë. Të gjithë duhet të punojnë në atë që janë të mirë.

  1. Bëhuni gati për sfidat dhe keni një strategji

Rigg ishte i etur për të vënë në dukje se gjërat nuk do të jenë gjithmonë të lehta për Newcastlen, ashtu siç nuk ishin për Manchester City.

Do të ketë probleme dhe pronarët duhet të përgatiten për to.

“Më kujtohet kur Roberto Mancini erdhi për herë të parë në klub, ai na çoi të gjithëve në dhomën e ngrënies dhe na tha se gjithçka do të ndryshonte kur të fitonim titullin e parë, dhe ishte e vërtetë”, tha Rigg .

“Newcastle nuk duhet vetëm të përpiqet të fitojë Ligën Premier brenda natës, por duhet të shkojë hap pas hapi. Ata mund ta bëjnë këtë, por ata kanë nevojë për investime, kohë dhe një plan”, përfundoi ai. 

Related posts

Formacionet zyrtare, Verona – Inter: Zikaltërit duan fitoren e dytë në kampionat

D V

Gavi thyen rekordin 85-vjeçar, bëhet lojtari më i ri që ka luajtur për Spanjën ndonjëherë

D V

Transferimet, largimet, huazimet dhe lojtarët e liruar – të gjitha marrëveshjet që ndodhën në Ligën Premier gjatë afatit kalimtar veror

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More