Agjencia Zhurnal.mk.

Gir: KE-ja pret fillim të negociatave me Maqedoninë e Veriut deri në fund të vitit

Shkup, 20 tetor – Komisioni Evropian (KE) ka konfirmuar se Republika e Maqedonisë së Veriut i përmbush kriteret që të fillojë negociatat për anëtarësim dhe konsideron se shtyrja ka ndikim negativ mbi besueshmërinë e BE-së, ka thënë euroambasadori Dejvid Gir duke prezantuar raportin e KE-së mbi progresin e vendit në procesin e eurointegrimit.

 

Gir në konferencën e përbashkët për shtyp me zëvendëskryeministrin për Çështje Evropiane, Nikolla Dimitrov ka dhënë konkluzën e KE-së ku pritet që konferenca e parë ndërqeveritare me të cilën do të shënohej fillimi i negociatave me Maqedoninë e Veriut të mbahet deri në fund të vitit.

Prandaj, ka shtuar, Gir duhet të forcohen përpjekjet për zgjidhjen e çështjes me Bullgarinë.

Duhet të vazhdojë, ka theksuar ai, edhe implementimi i marrëdhënieve bilaterale me Bullgarinë dhe me Greqinë nga të gjitha palët nënshkruese.

“Vendi ka dëshmuar vendosmëri të fortë në progresin drejt BE-së, mban hapin në reformat dhe ka rezultate. Duhet të vazhdojnë përpjekjet lidhur me luftën kundër korrupsionit, sundimit të së drejtës dhe reformat në administratë”, ka theksuar mes tjerash euroambasadori Gir.

Related posts

Selmani: Në rrethin e dytë na presin kombinime interesante dhe të paqarta

Z H

Rumania e vendosi Maqedoninë e Veriut në “listën e kuqe për Kovid”

Z H

Alsat i pari, Zhurnal i dyti dhe Tv21 portalet më të besuar në gjuhën shqipe (Foto)

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More