Agjencia Zhurnal.mk.

Gir: Asgjë nuk ka ndryshuar, Brukseli dëshiron që negociatat të nisin sa më parë

Shkup, 17 dhjetor – Shefi i Delegacionit Evropian në Maqedoni, Dejvid Gir në pyetjen e TV21 për komentet në lidhje me shqetësim e Dimitrovskit dhe Shekerinskës për humbjen e besueshmërisë ndaj europianizimit, tha se asgjë nuk ka ndryshuar dhe se nga BE-ja dëshirojnë që të hapen negociatat me Maqedoninë sa më shpjet që është e mundur.

“Ne dëshirojmë që të hapen negociatat për anëtarësim me venin tuaj sa më shpejtë që është e mundur, ashtu siç tha komisionari për zgjerim zotëri Varhej se RMV i ka plotësuar të gjitha kërkesat për anëtarësim në BE dhe tani duhet të behën përpjekjet që të tejkalohet gjendja e tanishme dhe të sigurohet hapja e negociatave”, tha Dejvid Gir, shef i Delegacionit Evropian.

Related posts

Klinika e fëmijëve në Shkup përballet me mungesë infermierësh

Xh M

Filipçe nga Kavadari: Takoj mbi 200 njerëz në ditë, besimi ndërtohet ballë për ballë

Xh M

BDI dhe Fronti Europian e përshëndet përkushtimin e SHBA-ve për të ardhmen europiane të RMV

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy