Agjencia Zhurnal.mk.

General Motors me markë të re të veturave

General Motors ka aplikuar për një markë të re tregtare në emrin Buick Electra.

Emërtimi është përdorur më parë në një seri Buicks të ndërtuara nga viti 1959 deri në 1990, por që atëherë ka qenë i fjetur.

Megjithatë, Buick debutoi vitin e kaluar në Kinë një koncept SUV tërësisht elektrik Electra që është ndërtuar në platformën e re Ultium të GM, e cila do të mbështesë të gjitha modelet e ardhshme të saj me bateri, raporton foxnews.

Emri padyshim i jepet vetes një automjeti të tillë dhe GM gjithashtu e ka markuar atë në Kanada, gjë që nuk është garanci se dikush do të hyjë në prodhim, por sigurisht sugjeron se diçka është në punë.

Ndërsa GM ka njoftuar tashmë planet për Cadillacs elektrike, si Lyriq, dhe kamionçinë elektrike nga Chevrolet dhe GMC, ajo nuk ka ofruar ende ndonjë informacion konkret planet e saj për Buicks me bateri.

Formacioni aktual i Buick në SHBA është i përbërë tërësisht nga SUV dhe përfshin Envision, i cili importohet nga Kina.

Related posts

Shikoni se si një makinë Tesla lëviz në rrugët e përmbytura

Lea Muslija

Audi A4 i fundit me lëndë djegëse fosile vjen së shpejti

Lea Muslija

Volkswagen rrit investimin për makinat elektrike në Spanjë në 10 miliardë euro

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More