Agjencia Zhurnal.mk.

Gençovska: Në këtë fazë nuk do të ketë ndryshim të pozitës së Bullgarisë ndaj Maqedonisë së Veriut

Sofje, 13 dhjetor – Gjatë pranim-dorëzimit të detyrës  nga ministri teknik i Punëve të Jashtme Svetllan Stoev, ministrja e re e Punëve të Jashtme të Bullgarisë, Teodora Gençovska tha se  në këtë fazë  nuk do të ketë ndryshim të qëndrimit të Bullgarisë dhe se  do t’i përmbahet  Marrëveshjes së vitit 2017 dhe deklaratës për Kuvendin kombëtar, lajmëroi korrespondenti i MIA-s nga Sofja.

Ministri teknik i Punëve të Jashtme Stoev tha se ana maqedonase duhet ta kuptojë se kjo nuk është çështje që mund të zgjidhet me presion të jashtën, por vetëm me dialog bilateral.

Duke i komentuar  marrëdhëniet mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut, Stoev tha se përgjigjet e pakos 5+1 ishin prezantuar në mbledhjen ministrore të NATO-s në Rigë. Ai theksoi se  Bullgaria ka kryer presion shtesë ditëve të fundit  para samitit  të BE-së këtë javë, sepse çështja  nuk ishte zgjidhur gjatë qeverisë kalimtare.

Svetllan Stoev në konferencën për shtyp tha se në Shkup ka politikanë  të cilët  dolën në opinion dhe thanë se kanë negociuar me qeverinë kalimatare në Sofje, sepse nuk kishin mandat për atë.

Ai shtoi se ka pasur deklarata  jodiplomatike  ndaj tij  se ata nuk negociojnë me ambasadorin bullgar në Kopenhagë  edhe krahas asaj që në atë kohë ishte ministër i përkohshëm i Bullgarisë.

Në këshillin e nesërm Bullgaria  do ta prezantojë  përfaqësuesin e përhershëm në Bruksel, ndërsa më 16 dhjetor presidentin e Bullgarisë Rumen Radev.  Stoev trashëgimtares së tij Teodora Gençovska ia dorëzoi dokumentin e përgatitur  lidhur me analizën strategjike të aktiviteteve të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Bullgarisë.

Related posts

Zaevi: Ashpër të dënohet gjenocidi në Srebrenicë

R Zh

25-30% e viktimave në komunikacion janë këmbësorë

Z.H

Kasami: Lëvizja është e gatshme për të gjitha sfidat

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More