Agjencia Zhurnal.mk.

Gemballa na kthen në kohën e garave të Paris-Dakar të vitit 1986 – Porsche 959 kushton 780 mijë

Krijimi kryesor i modeluar në Porsche 959, i cili triumfoi në Rally famshme Paris-Dakar në vitin 1986, bazohet në veturë aktuale, Porsche 911 Turbo S.

 

Pesë muaj pas njoftimit të projektit të quajtur Sandbox në kompaninë e famshme gjermane të akordimit Gemballa, ata prezantuan modelin Marsien bazuar në Porsche 911 Turbo S aktuale dhe një krijim interesant nga Marc Philipp Gemballa (djali i themeluesit të vdekur tragjikisht të Uwe Gemballe ) duhet të kujtojë Porsche Model 959 me të cilin kompania gjermane e makinave fitoi Rally Paris-Dakar të vitit 1986.

Marsien u krijua dhe u ndërtua për t’i siguruar shoferit një përvojë të bujshme në një larmi sipërfaqesh, përfshirë asfaltin, dhe Marc Philipp theksoi në zbulimin e makinës që projekti i fundit i Gemballa përfaqëson një kategori të re në botën e katër rrotave supersporte, raporton motor1.

Dizajni i trupit të karbonit të “Martian” u nënshkrua nga Alan Derosier, dhe pas rafinimit të motorit boksier biturbo me 6 cilindra qëndron kompania e famshme gjermane RUF, e cila merret vetëm me vetura Porsche.

Klientët do të jenë në gjendje të zgjedhin midis një versioni më të dobët (750 kuaj/fuqi) dhe më të fuqishëm (830 kuaj/fuqi), dhe në të dy rastet Marsien vjen me një motor të rrotave të përforcuar dhe një pezullim të rregullueshëm “RAID RAID” të zhvilluar nga KW në asfalt është e njëjtë si në Porsche 911 Turbo S, por në kushte kërkuese “jashtë rrugës” distanca mund të rritet me 250 milimetra shtesë.

Skena e duhur e zërit sigurohet nga sistemi i shkarkimit të titanit të ndërmarrjes sllovene Akrapoviq dhe gomat e zhvilluara posaçërisht që vendosen në shina alumini të përforcuara me një arrë fiksimi qendrore do të kontribuojnë në kapjen optimale të asfaltit dhe terrenit. Kompleti i asfaltit përbëhet nga një kombinim 20 dhe 21 inç, dhe opsionet 19 dhe 20 inç janë të destinuara për përdorim në terren.

Pak më shumë se 780 mijë euro duhet të ndahen për veturën e Gemball, e cila do të prodhohet në vetëm 40 kopje dhe më shumë se gjysma e prodhimit të planifikuar tashmë është shitur.

Related posts

Mercedes prezanton konceptin EQG – versionin elektrik të G Class

D V

“Ferrari gjerman” Bitter SC Coupe kushton 42500 euro

D V

Gruaja gjobitet me 192,825 euro për tejkalim të shpejtësisë në Zvicër

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More