Agjencia Zhurnal.mk.

Gazsjellësi, Haradinaj: Justifikimet banale të Qeverisë për refuzimin e këtij projekti janë shkurtpamëse dhe sabotim i orientimeve properëndimore

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se e vlerëson lart qëndrimin e përbashkët të qeverive të SHBA dhe Greqisë për integrimin euroatlantik të Ballkanit Perëndimor, ku në mënyrë të veçantë specifikohet edhe Kosova, apo edhe gazsjellësi amerikan, e që është i një rëndësie të jetike për ne si shtet i ri.

 

Haradinaj në një postim në rrjetin social Facebook shkruan se justifikimet banale të Qeverisë së Kosovës për refuzimin e këtij projekti, se kjo është “çështje e disa gypave”, janë jo vetëm shkurtpamëse, por edhe sabotim i orientimeve properëndimore e euroatlantike të Kosovës

Lexoni të plotë postimin:

“E vlerësoj lart qëndrimin e përbashkët të qeverive të SHBA dhe Greqisë për integrimin euroatlantik të Ballkanit Perëndimor, ku në mënyrë të veçantë specifikohet edhe Kosova, apo edhe gazsjellësi amerikan, e që është i një rëndësie të jetike për ne si shtet i ri.

Kjo na obligon që t’i kryejmë detyrat tona që rrugën e integrimit ta bëjmë sa më të lehtë e sa më të shkurtër.

Kjo nënkupton poashtu që Kosova të mbështes të gjitha projektet që e afrojnë Kosovën sa më afër BE-së e NATO-s, duke përfshirë këtu edhe gazsjellësin amerikan, projekt ky i një rëndësie strategjike dhe ekonomike, që do të garantonte edhe sigurinë energjetike të vendit tonë. Justifikimet banale të qeverisë së Kosovës për refuzimin e këtij projekti, se kjo është “çështje e disa gypave”, janë jo vetëm shkurtpamëse, por edhe sabotim i orientimeve properëndimore e euroatlantike të Kosovës.

Prandaj i bëj thirrje edhe një herë qeverisë së vendit tim që të kthjellohet e të mos vendosë pengesa në rrugën e pa kthim euroatlantike të Kosovës!”.

E vlerësoj lart qëndrimin e përbashkët të qeverive të SHBA dhe Greqisë për integrimin euroatlantik të Ballkanit…

Posted by Ramush Haradinaj on Saturday, October 23, 2021

Related posts

Mungesa e kabinetit qeveritar në seancë, Konjufca: Pauzë 20 minuta derisa Qeveria të bëhet më serioze

D V

​I quajti patericë e VV-së, Peci i kundërpërgjigjet Isa Mustafës: Lista “Guxo”, ta siguroi pensionimin politik

D V

Armët ilegale që po kërcënojnë sigurinë

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More