Agjencia Zhurnal.mk.

Gazprom fillon t’i mbush deponitë për gaz në Evropë

Kompania energjetike ruse Gazprom filloi të dërgojë gaz natyror në pesë deponi nëntokësorë në Evropë për nëntorin, konfirmuan sot nga kompania, njofton Anadolia.

 

“Gazprom e miratoi planin për dërgesë të gazit deri në pesë deponi nëntokësorë në Evropë për nëntor dhe filloi me zbatimin e tij”, thuhet në kumtesë.

Më 27 tetor, presidenti rus Vlladimir Putin i dha urdhër Gazpromit që t’i rrisë dërgesat e veta të gazit natyror deri te deponitë në Evropë, pasi t’i mbush deponitë ruse.

Kjo duhet të ofrojë lehtësim të tregut evropian të gazit, i cili ka përjetuar rritje të çmimeve dhe mungesë gjatë furnizimit.

Related posts

Rusia edhe me një rekord viktimash nga koronaviurusi

D V

Vjen reagimi i kryeministrit britanik pas vdekjes së deputetit David Amess, i cili u ther me thikë gjatë një takimi elektoral në Essex

D V

KRRE ua mori licencat për kryerjen e veprimtarisë tre kompanive për tregti me naftë dhe derivate të naftës

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More