Agjencia Zhurnal.mk.

Gazetari disident bjellorus qan në intervistë, familja beson se dhunshëm u morr në pyetje

Gazetari i arrestuar bjellorus, Roman Protashevich u shfaq në televizionin shtetëror dhe pranoi me lot rolin në protestat anti-qeveritare.

Opozita beson se kritiku i regjimit të presidentit, Alexander Lukashenko bëri një deklaratë nën detyrim.

Në paraqitjen e tretë që kur autoritetet detyruan një aeroplan të Ryanair të ulej në Minsk më 23 maj, Protashevich pranoi të enjten në mbrëmje se kishte planifikuar të rrëzonte presidentin Lukashenko duke organizuar trazira, transmeton Telegrafi.

Në intervistë, Protashevich gjithashtu pranoi se ishte në Batalionin Azov në Donbas në vitin 2014, por jo në zonën luftarake. Ai shtoi se shpresonte që Lukashenko të mos e dorëzonte tek autoritetet e vetëshpallur të Republikës Popullore të Luhanskut, ku Prokuroria gjeti se kishte marrë pjesë në veprime gjatë të cilave civilët u hapën zjarr.

Në fund të intervistës, Protasevich tha me lot në sy se shpresonte që një ditë të kishte një grua dhe fëmijë.

“Është e dhimbshme të shohësh ‘rrëfimet’ e Roman Protashevich. Prindërit e tij besojnë se ai u torturua. Ky nuk është Romani që njoh”, tha Franak Viachorka, një këshilltar i lartë i liderit të opozitës bjelloruse Svetlana Tikhanovska.

Ai deklaroi përmes Twitterit se “ky njeri në televizionin Goebbels është një peng i regjimit” dhe se duhet bërë gjithçka që është e mundur për ta liruar Protashevichin dhe disa të tjerë, siç pretendon ai, 460 të burgosur politikë bjellorusë. 

Related posts

PBB-ja e Kinës u shtua 2.3 % vjet, ekonomia e vetme kryesore që shënon rritje

Z.H

SHBA-të rrisin praninë ushtarake në Filipine

Xh M

Arrin në Ballkan aeroplanmbajtësja amerikane me energji bërthamore

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More