Agjencia Zhurnal.mk.

G7-ta sot pritet ta hartojë planin global anti- COVID

Liderët e G7-s do të angazhohen për të përdorur të gjitha burimet në përpjekjet për të rikuperuar dëmet që ka shkaktuar pandemia me COVID-19.

Në ditën e dytë të samitit të G7-s që po zhvillohet në Cornwall të Britanisë së Madhe, ata pritet ta lëshojnë një deklaratë e cila do të përmbajë një varg masash që duhet të ndërmerren për ta arritur këtë.

Qëllimi është që të zvogëlohet koha e nevojshme për zhvillimin e vaksinave nën 100 ditë.

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson, ka kërkuar të premten në hapjen e samitit që të zhduket pabarazia globale.

Johnsoni, i cili është nikoqir i takimit të liderëve të shtate ekonomive më të forta në botë, e që po zhvillohet në resortin bregdetar Carbis Bay të Cornwallit, ka thënë se duhet të merren mësime nga “gabimet” e krizës financiare të vitit 2008.

Pas diskutimeve të ditës së parë të samitit, liderët botërorë janë shoqëruar nga Mbretëresha Elizabeth II për një darkë së bashku.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Related posts

Dramë në Bratislavë, burri shtiu me armë nga dritarja e ndërtesës – raportohet për të vrarë dhe plagosur

Xh M

Rusia po prodhon armë të reja bërthamore, Putin: Do ruajmë ekuilibrat botërorë

Xh M

Çfarë parashikon amendamenti i ri i SHBA për ndarjen e informacionit rreth UFO-ve?

Xh M
OFERTË SPECIALE // Domain + Hosting + Uebfaqe për vetëm 400 Euro në vit!
Ofertë Speciale:
Domain + Hosting + Uebfaqe = 400euro!