Agjencia Zhurnal.mk.

G7 e dënoi rrëmbimin e udhëheqësisë së centralit bërthamor Zaporozhje

Grupi prej shtatë vendeve më të zhvilluara në botë (G7) sot kumtoi se i dënon rastet e rrëmbimit të udhëheqësisë së centralit bërthamor Zaporozhje dhe bëri thirrje në kthim urgjent të kontrollit të tërësishëm ukrainas ndaj centralit bërthamor.

“E dënojmë rrëmbimin e disafishtë rus të udhëheqësisë dhe personelit të centralit bërthamor ukrainas, Zaporozhje”, thuhet në kumtesën e G7.

G7 i bëri thirrje Rusisë që menjëherë t’ia kthejë kontrollin e plotë ndaj centralit bërthamor Zaporozhje pronarit të saj të vërtetë dhe sovran, Ukrainës.

Kompania shtetërore ukrainase për energji bërthamore “Energoatom” më 11 tetor kumtoi se forcat ruse e kanë rrëmbyer zëvendës drejtorin e centralit bërthamor “Zaporozhje” Valeri Martinjuk, dhe se ai gjendet në lokacion të panjohur.

Në ueb-faqen e Energoatomit u publikua se forcat ruse më 17 tetor e kanë rrëmbyer shefin e shërbimit për teknologji informatike, Oleh Kostjukov dhe ndihmësin e drejtorit të përgjithshëm të elektrocentralit, Oleh Osheka dhe i kanë dërguar në lokacion të panjohur.

Centrali bërthamor Zaporozhje gjendet në qytetin Energodar dhe që nga marsi është nën kontrollin e forcave ruse.

Presidenti rus Vlladimir Putin në fillim të tetorit nënshkroi dekret, me të cilin centrali bërthamor Zaporozhje vendoset nën pronësi ruse.

Related posts

Presidenti meksikan kumtoi se Biden do ta vizitojë vendin në fillim të vitit të ardhshëm

Xh M

Putin: BE ka humbur plotësisht sovranitetin

Z.H

Nafta ruse, 60 dollarë: BE, pranë kufizimit-PO e Rusisë stabilizon cmimin e karburantit

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More