Agjencia Zhurnal.mk.

Fundoset anija më e madhe e marinës së Iranit

Tymi nga anija iraniane Kharg, e cila u dogj dhe u fundos në Gjirin e Omanit, 2 qershor, 2021.

Anija më e madhe e marinës iraniane u fundos në Gjirin e Omanit, pasi fillimisht u përfshi nga flakët, në rrethana ende të panjohura.Marina tha se 20 marinarë nga një ekuipazh prej 400 vetësh, kanë pësuar lëndime sipërfaqësore, përpara se të shpëtoheshin të gjithë.

Zjarri shpërtheu në dhomën e motorit, tha marina, por nuk dha më shumë detaje.

“Zjarrfikësit luftuan 20 orë për të shuar zjarrin”, thuhet në deklaratë.

Sipas mediave iraniane, zjarri nisi rreth dy orë pas mesnatës së shkuar.

Anija mbante emrin e ishullit ku ndodhet terminali kryesor i naftës në Iran – Kharg.

Anija ndodhej afër portit iranian Jask, rreth 1,270 kilometra në juglindje të Teheranit, pranë ngushticës strategjike të Hormuzit.

“Anija stërvitore”, siç iu referua media shtetërore iraniane, u ndërtua në Britani në vitin 1977.

Ajo u përfshi në marinën iraniane në vitin 1984.

Related posts

SHBA po heton përfshirjen e Beogradit në sulmin terrorist! The Guardian: Serbia mund të ndëshkohet

Xh M

Gati 1.000 persona vdesin nga ethet tropikale në Bangladesh

Xh M

Dramë në Bratislavë, burri shtiu me armë nga dritarja e ndërtesës – raportohet për të vrarë dhe plagosur

Xh M
OFERTË SPECIALE // Domain + Hosting + Uebfaqe për vetëm 400 Euro në vit!
Ofertë Speciale:
Domain + Hosting + Uebfaqe = 400euro!