Agjencia Zhurnal.mk.

Frontex: Mbi 1.3 milionë rusë kanë hyrë në BE

Lufta ruse në Ukrainë, ka bërë që 1 303 000 qytetarë rusë të hyjnë në Bashkimin Evropian përmes kufijve tokësorë. Në të njëjtën kohë, më shumë se 1 273 000 qytetarë rusë janë kthyer në Rusi përmes kufijve tokësorë me BE-në.

 

Pasi Putin foli për mobilizim të pjesshëm, vendet fqinje anëtare të BE-së kanë parë një rritje të pikave kufitare. Për një javë afro 66 000 qytetarë rusë hynë në BE, më shumë se 30% krahasuar me javën e kaluar. Shumica e tyre mbërritën në Finlandë dhe Estoni. Gjatë katër ditëve të fundit, 30 000 qytetarë rusë kanë mbërritur në Finlandë.

Shumica e tyre kanë leje qëndrimi ose viza në shtetet anëtare të BE-së ose vendet e asociuara të Shengenit, të tjerët kanë shtetësi të dyfishtë. Shtetet anëtare po raportojnë gjithashtu hyrje nga qytetarët ukrainas që kanë nevojë për mbrojtje të përkohshme, ndërsa ata largohen nga rajoni lindor i pushtuar i Ukrainës përmes Rusisë.

Frontex vlerëson se kalimet ilegale të kufirit ka të ngjarë të rriten nëse Federata Ruse vendos të mbyllë kufirin për rekrutët e mundshëm.

Related posts

Rezultate përfundimtare nga zgjedhjet në Izrael: Fitore e Netanjahut

Xh M

Eksportet kineze u rritën për 18 për qind, duke vazhduar rritjen e papritur të fuqishme

Xh M

69 vjeçari vdiq nga ataku në zemër gjatë namazit të taravisë

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More