Agjencia Zhurnal.mk.

Frikë nga rrethimi, rusët tërhiqen nga qyteti strategjik i Ukrainës

Rusia ka tërhequr trupat e saj nga qyteti strategjik ukrainas Lyman, në një lëvizje që shihet si një pengesë e rëndësishme për fushatën e saj në lindje.

 

Tërheqja erdhi mes frikës se mijëra ushtarë do të rrethoheshin në qytet, tha ministria ruse e mbrojtjes, shkruan BBC.

Rimarrja e Lyman mund t’i lejojë ushtarët ukrainas të arrijnë në territore më të kontestuara në rajonet Donetsk dhe Luhansk.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenky tha të dielën se qyteti ishte “pastruar plotësisht” nga trupat ruse.

Pamjet video të shpërndara në internet të shtunën – përpara se të shpallej tërheqja ruse – treguan ushtarë ukrainas duke valëvitur flamurin e tyre kombëtar në periferi të qytetit.

Lyman ishte përdorur si një qendër logjistike nga Rusia, duke e bërë rimarrjen e saj edhe më të rëndësishme për forcat ukrainase.

Related posts

Spanja rikthen karantinën edhe për katër vende të tjera

D V

Rusët sulmojnë aeroportin ushtarak dhe depon e naftës pranë Myrhorod

Xh M

Stoltenberg: NATO duhet të ruajë superioritetin teknologjik të saj

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More