Agjencia Zhurnal.mk.

Franca e Gjermania propozojnë samit me Putin

Franca dhe Gjermania kanë propozuar të ftojnë Vladimir Putin në një samit me BE si pjesë e një rivendosjeje më të gjerë të marrëdhënieve të bllokut me Rusinë.

Propozimi nga Emmanuel Macron dhe Angela Merkel vjen pas takimit të Joe Biden në Gjenevë me Presidentin rus dhe mbështetësit e idesë argumentojnë se udhëheqësit evropianë mund të japin të njëjtat mesazhe të drejtpërdrejta në lidhje me sjelljen ruse duke mbajtur derën e hapur për kompromis dhe bashkëpunim.

Kritikët janë të shqetësuar se ky samit do të ishte në favor të Putin në një kohë kur ai po krijon edhe një herë presion mbi Ukrainën si dhe akuzat e ngritura në lidhje me sulmet kibernetike ndaj SHBA dhe aleatëve të saj. Kjo ftesë nga liderët europianë vjen një ditë pas kur forcat ruse pretenduan se kishin sulmuar në mënyrë paralajmëruese në një anije luftarake britanike në Detin e Zi afër Krimesë së okupuar nga Rusia, një pretendim që Britania e Madhe e mohoi.

BE nuk ka mbajtur një samit me Putinin që nga aneksimi i Krimesë në 2014 dhe ka vendosur disa sanksione ndaj Rusisë. Nuk është e qartë nëse propozimi do të përfshinte të gjithë 27 udhëheqësit evropianë ose vetëm shefin ekzekutiv të BE-së, Ursula von der Leyen dhe kryetarin e saj, Charles Michel.

Biden dhe Putin u takuan për më shumë se tre orë në Gjenevë në 16 Qershor, një takim që sipas të dyve kishte të bënte me adresimin e një sërë problematikash ndaj njëri-tjetrit. Ata ranë dakord që zyrtarët e tyre do të takoheshin më shpesh si pjesë e një dialogu strategjik të stabilitetit dhe të shqyrtonin mundësinë e punës për një marrëveshje të re të kontrollit të armëve.

Related posts

Bërnabiq: Vizioni i Ballkanit të Hapur është vizion i Serbisë

I Z

Presidenti i Këshillit Evropian bën thirrje për reforma në sistemin e OKB-së

Xh M

SHBA-ja thirrje rivalëve ndërluftues në Sudan t’i japin fund “konfliktit brutal”

Xh M
OFERTË SPECIALE // Domain + Hosting + Uebfaqe për vetëm 400 Euro në vit!
Ofertë Speciale:
Domain + Hosting + Uebfaqe = 400euro!