Agjencia Zhurnal.mk.

Forcat ruse sulmojnë fabrikën kimike në Ukrainë, qindra civilë mbeten të bllokuar

Forcat ruse kanë vijuar me sulmet ajrore në qytetet Sievierodonetsk dhe Lysychansk edhe këtë të shtunën. Sipas një zyrtari ukrainas, forcat ruse kanë goditur një fabrikë kimike ku mbetën të bllokuar qindra civilë.

Sipas Reuters, Serhiy Gaidai, guvernatori i rajonit të Luhanskut, tha se forcat ruse sulmuan zonën industriale të Sievierodentsk dhe gjithashtu u përpoqën të hynin dhe të bllokonin vendin.

“Kishte një sulm ajror në Lysychansk. Sievierodonetsk u godit nga artileria,” -tha Gaidai në Telegram, duke shtuar se fabrika kimike Azot në Sievierodonetsk dhe fshatrat Synetsky dhe Pavlograd dhe të tjerë u granatuan.

Guvernatori nuk raportoi të ketë viktima në fabrikën kimike Azot. Ai tha se 17 persona u evakuuan të premten nga Lysychansk nga oficerë policie, shpëtimtarë dhe vullnetarë. Një ditë më parë ai i kërkoi ushtrisë ukrainase të tërhiqen nga Sievierodensk pasi nuk i përballonin sulmet e vazhdueshme nga forcat ruse. Ukraina tha të premten se trupat e saj ishin urdhëruar të tërhiqeshin nga Sievierodentsk, një qytet kyç i fushëbetejës.

Related posts

Kryeministri malajzian vlerëson bashkëpunimin me vendin e madh aziatik

Xh M

Vdekja e Alexei Navalny, organizata: Zyrtarët e burgut rus i lidhën duar e këmbë dhe e torturuan

Xh M

Guterres: Këshilli i Sigurimit ka dështuar t’i përgjigjet konfliktit në Gaza

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy