Agjencia Zhurnal.mk.

​Forcat Ajrore Nigeriane: U vranë dy terroristë kryesorë të ISIS

Forca Ajrore Nigeriane tha të hënën se vrau anëtarët kryesorë të grupit terrorist ISWAP gjatë sulmeve ajrore në verilindje.

 

Edward Gabkwet, një zëdhënës i forcave ajrore, tha në një deklaratë se komandantët e ISWAP Ali Kwaya dhe Bukar Mainoka u neutralizuan gjatë një operacioni pranë liqenit Çad. Ata ishin anëtarë të të ashtuquajturit këshilli konsultativ i grupit.

Grupi, i lidhur me grupin terrorist Daesh/ISIS, është kryesisht aktiv në pellgun e Çadit dhe lufton një kryengritje të gjerë kundër shteteve të Nigerisë, Kamerunit, Çadit dhe Nigerit.

Gabkwet tha se “rruga jonë drejt fitores në verilindje mbetet në rrugën e duhur dhe ne nuk do të dorëzohemi derisa të gjitha vendet të jenë të lira nga terroristët dhe kryengritësit”.

Related posts

Disa trupa ruse refuzojnë t’i binden urdhrave të komandantëve, thotë zyrtari amerikan

D V

Të paktën tetë palestinezë u plagosën në një përleshje me trupat izraelite në Bregun Perëndimor

Xh M

Bosnja arreston pesë të dyshuar për krime lufte

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More