Agjencia Zhurnal.mk.

“Forbes”: Pasuria e Elon Mask është rritur me gati 10 miliardë dollarë

Pasuria e themeluesit të kompanisë “Tesla”, Elon Musk, në fund të javës së kaluar u rrit për 9,9 miliardë dollarë, lajmëroi “Forbes”.

 

Kjo, si rezultat i rritjes së vlerës së aksioneve të Teslës. Dhe, për momentin, pasuria e përgjithshme e Mask është 165,9 miliardë dollarë. Përndryshe, ai është ende i treti në listën e miliarderëve të “Forbes”.

Aksionet e Teslës u rritën për 7,8 për qind në fund të javës së kaluar, megjithëse ato ranë 1,17 për qind të premten. Rritja e mprehtë e letrave me vlerë të kompanisë thuhet se lidhet me optimizmin e përgjithshëm të tregut pasi presidenti dhe një grup dypartiak i senatorëve arritën marrëveshje fillestare mbi një “paketë infrastructure” prej rreth 1,2 trilionë dollarë.

Related posts

Vdes çobani në Greqi

Xh M

Malta, vendi i parë në Evropë që legalizon marihuanën – posedimi dhe kultivimi i kanabisit për përdorim nuk është më vepër penale

D V

Blinken: Rrjedha Veriore 2, një projekt gjeopolitik rus

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More