Agjencia Zhurnal.mk.

Flet vëllai i aktorit Baldwin: Alec është bërë ‘kurban’ për ngjarjen tragjike, nuk ishte përgjegjësia e tij të kontrollonte armën

Vëllai i Alec Baldwin-it, Danieli, pohoi se aktori është bërë ‘kurban’ për xhirimet fatale të filmit “Rust”, sepse ‘ai ka mendime’ dhe ka pikëpamje ‘me të vërtetë të palëkundura’ politike.

 

Daniel u shfaq në emisionin “The Domenick Nati Show” të hënën, i cili u transmetua drejtpërdrejt në Instagram. Gjatë shfaqjes, Daniel, 61 vjeç, këmbënguli se pavarësisht vdekjes së drejtoreshës së fotografisë, Halyna Hutchins nga ‘dora’ e plakut Baldwin, ‘Alec nuk ka asnjë faj për këtë’ sepse vdekja i atribuohet protokolleve të dështuara nga të tjerët në xhirimet e filmit “Rust”.

“Alec është duke u sulmuar për shkak të… pikëpamjeve të tij politike”, tha vëllai i aktorit, shkruan DailyMail.

Ai i tregoi punëtores Hannah Gutierrez-Reed, e cila dyshohet se e kishte mbushur armën – me municion të vërtetë në vend të fishekëve false. Daniel gjithashtu vuri në dukje se arma u kap më pas nga ndihmësi i drejtorit, Dave Halls, i cili njoftoi se revolveri ishte ‘i ftohtë’, duke i sinjalizuar personelit dhe ekipit se ai ishte dëshmitar dhe miratoi se arma ishte e sigurt për të qëlluar në vendngjarje.

Më pas, ndihmësdrejtori i ka dorëzuar armën Alecit për ta përdorur në vendngjarje, thuhet në raportin e policisë.

“Një numër i protokolleve që janë bërë të njohura për publikun dhe të njohura në këtë rast e shfajësojnë Alecin nga çdo përgjegjësi”, tha Daniel.

Ai vazhdoi: “Alec është i shtypur nga kjo. Dua të them se ai e donte këtë grua. Ai e do atë që bën. Dhe ai ndihet tmerrësisht keq që ka ndodhur ky aksident i tmerrshëm. Por ai nuk mban asnjë përgjegjësi për të gjitha ato që ndodhën”.

Daniel beson se vëllai i tij po sulmohet për këtë krim për shkak të pikëpamjeve të tij ‘të palëkundura’ politike.

“Ju e dini që Alec e ka emrin e madh në art, por le të shkojmë përpara dhe të marrim Alecin e pikëpamjeve të tij politike dhe shumë e shumë gjëra të mrekullueshme që ai ka bërë për bamirësi te njerëzit e ndryshëm, për gruan e tij dhe le të shohim nëse nuk mund të sensacionalizojmë këtë” – tha Danieli.

Ai vazhdoi: “Ju e dini se kjo është ajo me të cilën ai përballet sepse ai është me opinion dhe është kokëfortë dhe ai ka pikëpamje vërtet të vendosura për disa gjëra dhe ata njerëz që nuk e pëlqejnë atë do të përfitojnë prej tij”.

Alec është shumë i zëshëm në lidhje me pikëpamjet e tij – duke përfshirë kontrollin e armëve – dhe shpesh ka përdorur rrjetet sociale për të ndarë mendimet e tij. Për disa vite, Alec bëri parodi me presidentin e atëhershëm Donald Trump në “Saturday Night Live”, për të cilin ai ka marrë reagime nga Trumpi, bashkëpunëtorët dhe mbështetësit e tij.

Në vitin 2018, Alec iu bashkua Shoqatës No Rifle (NoRA), një koalicion i famshëm që synon të ekspozojë mbajtjen e supozuar të Shoqatës Kombëtare të Pushkave (NRA) ndaj qeverisë. Grupi punoi për të inkurajuar regjistrimin e votuesve, demonstratat dhe bojkotimet për të zvogëluar fuqinë e NRA-së.

Ai ka veçuar gjithashtu përkrahës të të drejtave të armëve, duke përfshirë ish-zëdhënësen e NRA-së, Dana Loesch. Një herë ai shkroi në Twitter: “Unë shoh që Dana Loesch dëshiron të ‘marrë të vërtetën’.Dhe asaj nuk i intereson se sa trupa të vdekur duhet të kalojë në atë ndjekje. Amendamenti i Dytë nuk është një kartë krediti morale që ju blen të gjitha armët që dëshironi. Ai ligj duhet të rimendohet”.

Pas njoftimit të tragjedisë vdekjeprurëse në xhirime, konservatorët shfrytëzuan mundësinë për të komentuar mbi lajmin – duke përfshirë Candace Owens, e cila i quajti të shtënat ‘drejtësi poetike’ dhe Donald Trump Jr., i cili filloi të shiste një këmishë pro-armë në urebsajtin e tij, ku shkruhet: “Armët nuk vrasin njerëz, Alec Baldwin vret njerëz”.

Të hënën, kolegu i tij aktori George Clooney foli për tragjedinë duke thënë se ishte ‘çmenduri’ që plumbat e drejtpërdrejtë ishin në xhirimet e filmit, duke shtuar se ai kurrë nuk e kishte dëgjuar termin ‘armë e ftohtë’ e përdorur për të përshkruar një armë zjarri që është e sigurt për t’u përdorur në shesh-xhirim.

Por Danieli e zhvendosi fajin te ‘profituesit që merren me këto gjëra’. Ai pretendon se njoftimi se arma ishte e sigurt për t’u përdorur, “shfajëson” Alecin nga çdo përgjegjësi për vdekjen.

Daniel tha se mendimi i tij është se ‘burimi fillestar dhe e gjithë përgjegjësia e armës bien mbi personin përgjegjës të armëve’ por ndihmësdrejtori është përgjegjës për shtresën e dytë të mbrojtjes.

“Protokollet janë krijuar nga këta profesionistë që merren me armë dhe trajtojnë sigurinë e një grupi”, por përsëriti pretendimin e tij se këto “rregulla nuk u respektuan”.

Një burim që ka punuar së bashku me Hannah Gutierrez-Reed, 24 vjeçe, në një shesh-xhirim të mëparshëm tha se ajo ka një histori të pakujdesisë rreth armëve.

Filmi “Rust” kishte përjetuar shumë probleme në xhirime, duke bërë që disa anëtarë të ekipit të largoheshin disa orë para xhirimit fatal. 

Related posts

Almeda Abazi në zi, humb gjyshin e saj

D V

Mesazhi që s’dha dot më herët: Antonela flet pas daljes nga “Big Brother”

D V

Aktori i njohur Dieter Brummer vdes në moshën 45 vjeçare

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More