Agjencia Zhurnal.mk.

Fituesi i Çmimit Nobel për Paqe, në vijën e parë të luftës kundër rebelëve

Kryeministri i Etiopisë dhe fituesi i Çmimit Nobel për Paqe, Abiy Ahmed ka njoftuar se do të udhëheqë ushtarët duke dal në vijën e parë të frontit kundër luftëtarëve rebelë që avancojnë, në përshkallëzimin e fundit të konfliktit njëvjeçar midis qeverisë dhe grupeve rebele nga Tigray verior.

 

“Duke filluar nga nesër, unë do të shkoj në frontin e luftës për të udhëhequr personalisht forcat e mbrojtjes”, shkroi ai në Twitter, duke u kërkuar qytetarëve që “të udhëheqin vendin me një sakrificë” dhe t’i bashkohen atij.

“Ata prej jush që synoni të jeni një nga fëmijët e Etiopisë dhe të hyni në histori, ngrihuni sot për vendin tuaj, le të takohemi në frontin e luftës”, shtoi ai.

“Në të kaluarën dhe në të tashmen, nevojat dhe jetët e secilit prej nesh janë nën [nevojat] e Etiopisë”, pohoi Abiy.

Në muajin nëntor të vitit 2020, Abiy urdhëroi një ofensivë ushtarake në rajonin verior të Tigray dhe premtoi se konflikti do të zgjidhej shpejt. Një vit më pas, luftimet kanë lënë mijëra të vdekur, kanë zhvendosur më shumë se dy milionë njerëz nga shtëpitë e tyre, kanë nxitur urinë dhe kanë shkaktuar një valë mizorish.

Related posts

Macron goditet me vezë gjatë vizitës në një panair – presidenti francez befason me deklaratën

D V

SHBA-ja dhe Britania fajësojnë Iranin për sulmin vdekjeprurës ndaj një cisterne

Redaksia

Japonia goditet nga një tërmet 5,4 ballë

adijanzh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More