Agjencia Zhurnal.mk.

Finlanda do të mbyllë plotësisht kufirin me Rusinë të mërkurën

Autoritetet finlandeze planifikojnë të mbyllin të gjithë kufirin me Rusinë të mërkurën mbrëma, sipas gazetës Iltalehti, duke cituar burime.

 
Sipas gazetës, qeveria e kryeministrit Petteri Orpo mund të vendosë të hënën mbylljen e pikave të kontrollit të mbetura në kufirin me Rusinë. Këto pika kontrolli pritet të mbyllen në orën 12:00 me orën lokale të mërkurën.
 
Pikat e kontrollit Vartius, Salla, Kuusamo dhe Raja-Jooseppi do të mbeten të hapura për momentin.
 
Pika e kontrollit Vartius u mbyll në orën 18:00  më 18 nëntor dhe u rihap në 8:00 të mëngjesit më 19 nëntor. Më 19 nëntor, forcat e armatosura finlandeze mbërritën në Vartius pikë kontrolli për të ndihmuar rojet kufitare të ngrenë një pengesë të përkohshme atje.

Related posts

ShBA-ja nuk do të jap viza për sulmuesit e Bregut Perëndimor, thotë Blinken

Xh M

22 të vdekur nga shpërthimi i vullkanit në Indonezi

Xh M

Samiti i Gjirit Arab bën thirrje për ndjekjen e përpjekjeve ndërmjetësuese për armëpushim në Gaza

Xh M