Agjencia Zhurnal.mk.

Finlanda dhe Suedia janë zotuar të anëtarësohen në NATO në të njëjtën kohë

Finlanda dhe Suedia janë zotuar për hyrje të njëkohshme në NATO, raportojnë agjencitë, duke iu referuar deklaratave të kryeministrave të dy vendeve pas takimit të sotëm në Helsinki.

 

Dy vendet skandinave aplikuan për t’u bashkuar me NATO-n në maj në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës, por janë përballur me kundërshtimin e Turqisë, e cila i akuzon të dy vendet se strehojnë aktivistë nga Partia e jashtëligjshme e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) dhe grupe të tjera.

Kërkesat e tyre për anëtarësim u iniciuan nga të gjithë anëtarët e NATO-s, përveç Turqisë dhe Hungarisë.

“Është shumë e rëndësishme për ne, natyrisht, që Finlanda dhe Suedia të bashkohen me NATO-n dorë për dorë,” u tha gazetarëve kryeministrja finlandeze Sanna Marin, duke shtuar se kohët e fundit ajo kishte diskutuar vërejtjet e Turqisë me Presidentin Rexhep Tajip Erdogan në Pragë.

“Ai deklaroi … se nuk ka aq shumë pyetje kur bëhet fjalë për Finlandën, (por) ka disa pyetje kur bëhet fjalë për Suedinë,” vuri në dukje ajo.

Kryeministri suedez Ulf Kristerson, i cili mori detyrën javën e kaluar, tha gjatë një vizite në Helsinki se ai nuk ishte i shqetësuar për Suedinë që mbetet pas Finlandës në këtë proces dhe se së shpejti do të takohet me Erdoganin në Ankara.

“Është mjaft e arsyeshme që Turqia të marrë konfirmimin se Suedia po bën atë që është zotuar të bëjë sipas marrëveshjes,” tha ai.

Suedia dhe Finlanda paraqitën kërkesat e tyre për anëtarësim në NATO në qershor, por Turqia ngriti kundërshtime, duke vënë në dukje se dy vendet skandinave tolerojnë dhe madje mbështesin grupet terroriste, duke përfshirë përfaqësues të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit.

Me memorandumin trepalësh të nënshkruar në Madrid, Stokholmi dhe Helsinki u zotuan të mos mbështesin PKK-në, organizatat kurde siriane që Ankaraja i konsideron degë të PKK-së, si dhe të ashtuquajturat. Organizata Terroriste Fetullahiste (FETO) të cilën autoritetet turke e fajësojnë për tentativën për grusht shteti të vitit 2016 në Turqi.

Related posts

Fëmijë të vrarë, trupa me duar të lidhura, të copëtuar…

Xh M

Dronët turq, që janë bërë simbol i rezistencës ukrainase

Xh M

Stoltenberg: Jemi të gatshëm për bisedime, por edhe për konflikt

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More