Agjencia Zhurnal.mk.

“Finance Think”: Programi i Qeverisë në kundërshtim me premtimet

Shkup, 11 janar – Pesë premtime nga programi qeveritarë 2020-2024 janë përmbushur, katër janë në drejtim të realizimit, ndërsa 12 nga premtimet janë në kundërshtim me premtimet, kështu thuhet në raportin e fundit “Premtime të mëdha ekonomike, dështime të mëdha”, të realizuar nga “Finance Think”.

“Premtimet politike nga sfera ekonomike dhe sociale të inkorporuar në Programin e Punës së Qeverisë 2020-2024 po realizohen me dinamika të ndryshme, por konkluzioni i përgjithshëm është se realizimi nuk mjafton për të thënë se po realizohen.

Pothuajse gjysma, gjegjësisht 44.4 për qind e premtimeve të dhëna në fushën ekonomike dhe sociale, aktualisht po realizohen në drejtim të kundërt me premtimet e dhëna. Shkaku i kësaj situate është vendosja joreale e objektivave duke pasur parasysh arritjet e mëparshme, si dhe marrë parasysh se ekonomia është në krizë të shkaktuar nga pandemia”, thuhet në raport.

Related posts

140 mijë objekte pa leje janë në pritje të legalizimit

Redaksia

Filipçe takon udhëheqësit e spitalit “8 Shtatori”, gjendet zgjidhje për kryerjen e ndërhyrjeve kirurgjike

D V

Lëvizja BESA: Vërtetohen vlerësimet tona se kjo Qeveri nuk ka kapacitet për të udhëhequr me shtetin!

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More