Agjencia Zhurnal.mk.

Fillon festivali i 60-të Ballkanik i këngëve dhe valleve popullore në Ohër

Në Ohër prej sot deri më 8 korrik do të mbahet festivali Ballkanik i këngëve dhe valleve popullore i këtij viti, një nga ngjarjet më të vjetra dhe më masive kulturore të këtij lloji në vend.

 

Edicioni i 60-të jubilar i festivalit do të hapet nga kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, ndërsa është parashikuar para publikut në skenën “Dolni Saraj” ku do të interpretojnë nxënësit në festival të drejtohen edhe Kryetarit i Komunës së Ohrit, Konstantin Georgieski dhe Goran Simonoski, drejtor i Qendrës Kulturore “Grigor Përliçev”, i cili është organizatori i ngjarjes.

Nata e parë e skenës së festivalit është e rezervuar për shfaqjet e Ansamblit “Maqedonia” nga Shkupi, si dhe për Shoqatën akademike kulturore-artistike “Branko Kërsmanoviq” nga Beogradi.

Në kuadër të manifestimit do të promovohet edhe monografia “60 vjet Festival Ballkanik i këngëve dhe valleve popullore” nga autori Milço Jovanoski.

Të gjitha ngjarjet janë të organizuara në përputhje me protokollet shëndetësore për mbrojtjen nga koronavirusi, ndërsa hyrja e vizitorëve është e lirë.

Related posts

Letra e Tucoviqit për fatin tragjik të shqiptarëve: Fiset e mjera arbanase po e bartin kryqin në Golgotë

D V

Shqiptarët e Afganistanit, bjondët sykaltër të “Hundëzës”

D V

Ekspozitë: “Kujtime” të artistit Burim Myftiu

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More