Agjencia Zhurnal.mk.

Filloi takimi joformal i liderëve të aleatëve të NATO-s nga rajoni, tema është çështjet e sigurisë dhe Ballkani Perëndimor

Shkup, 22 nëntor – Ka filluar takimi joformal i liderëve të aleatëve të NATO-s nga rajoni, në të cilin në një kontekst më të gjerë tema do të jenë çështjet e sigurisë dhe Ballkani Perëndimor, si dhe agresioni ushtarak rus kundër Ukrainës dhe aktivitetet në rajon. Nikoqirët, kryeministri Dimitar Kovaçevski dhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, mirëpritën presidentin e Kroacisë Zoran Millanoviq dhe kryeministrat e Shqipërisë  dhe Malit të Zi Edi Rama  dhe Milojko Spajiq.

Në një deklaratë për media para fillimit të takimit, kryeministri Dimitar Kovaçevski theksoi se fakti që vendi ynë është nikoqir i këtij takimi konfirmon rolin tonë si faktor sigurie në rajon, por edhe si vend anëtar i NATO-s që është një nga anëtarët që janë të fokusuar plotësisht dhe me përkushtim në përmbushjen e detyrimeve të tyre si pjesë e Aleancës së NATO-s.

“Në takimin e sotëm do të diskutojmë çështjet e sigurisë rajonale, por sigurisht që do të diskutojmë edhe temat përfundimtare në lidhje me luftën në Ukrainë, konfliktin që po zhvillohet në Rripin e Gazës, si dhe të gjitha çështjet e tjera që lidhen me ndërtimin afatgjatë të paqes, stabilitetit dhe sigurisë në rajonin tonë, por edhe në Evropë dhe në botë”, theksoi kryeministri Kovaçevski.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, i cili ndodhet në një vizitë zyrtare në Shkup, theksoi Maqedoninë e Veriut si një vend që është i suksesshëm në shumë gjëra, duke përfshirë, siç tha ai, “një shoqëri të suksesshme multietnike, e cila i demonstron rajonit dhe botës se njerëzit me prejardhje të ndryshme mund të jetojnë së bashku në një mënyrë paqësore”.

“Maqedonia e Veriut është një aleancë shumë e vlerësuar dhe kjo shihet nga fakti se sot këtu po mbahet samiti i liderëve të NATO-s. Ne do të diskutojmë sigurinë me liderët, por do të adresojmë edhe sfidat me të cilat përballemi përtej kufijve të këtij rajoni”, tha Stoltenberg.

Ai gjithashtu përshëndeti marrëveshjen ndërmjet Hamasit dhe Izraelit, e cila, siç tha, duhet të çojë në lirimin e pengjeve dhe do të mundësojë dërgimin e ndihmave humanitare.

Në takim, përveç kryeministrit Kovaçevski dhe sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, do të marrin pjesë edhe presidenti i Kroacisë, Zoran Milanoviç dhe kryeministrat e Shqipërisë, Edi Rama dhe të Malit të Zi, Milojko Spajiq. Për arsye shëndetësore, siç informojnë nga Qeveria, nuk do të mund të marrë pjesë kryeministri i Republikës së Sllovenisë Robert Golob.

Kryeministri malazez Spajiq, gjatë mbërritjes shprehu kënaqësinë që udhëtimi i tij i parë është në samitin e NATO-s në Maqedoninë e Veriut, i cili, siç theksoi, është në zemër të Ballkanit dhe tregon përkushtimet e Aleancës në Ballkan.

Kryeministri shqiptar Edi Rama, gjatë mbërritjes, shprehu kënaqësinë që të gjithë nga rajoni janë sot bashkë, në një kohë të trazuar për botën, me kriza që mund të prekin edhe rajonin tonë.

Related posts

OSBE/ODIHR do t’i shpallë vlerësimet e para për zgjedhjet

D V

Siljanovska Davkova fitoi në 60 komuna, Pendarovski në tre, Osmani në 15, Taravari dhe Dimitrievski në një komunë

D V

Dimitrievski fitoi në Kumanovë, Taravari me fitore të ngushtë në Gostivar, ndërsa Jakimovski humbi në Karposh

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky