Agjencia Zhurnal.mk.

Filloi dialogu strategjik ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe SHBA-së

Shkup, 2 qershor – Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, së bashku me Ndihmëssekretaren e Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Karen Donfrid, hapën Dialogun Strategjik ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe SHBA-së, i cili po mbahet sot në Ambientet e Departamentit të Shtetit në Uashington.

“Dialogu Strategjik me SHBA-në paraqet kapitull të ri në marrëdhënet tona të ndërsjella, i cili do ta avancojë partneritetin tonë strategjik dhe do të vendosë kornizë për avancimin e mëtejmë të bashkëpunimit bilateral ndërmjet dy vendeve. “Ndjehemi veçanërisht krenarë që Maqedonia e Veriut është vendi i parë i Ballkanit Perëndimor që e ruan këtë proces të rëndësishëm, i cili paraqet njohje edhe për rolin tonë rajonal dhe sinjal të qartë të miqësisë dhe aleancës së fortë mes dy vendeve”, theksoi Osmani.

Pas hapjes zyrtare, vijoi sesioni kushtuar iniciativave rajonale, që u kryesua nga ana e Ministrit Osmani dhe ndihmëssekretarja e shtetit Karen Donfried. Në fokus të diskutimeve ishte rëndësia e iniciativave rajonale për proceset reformuese si veçanërisht të rëndësishme për perspektivat e integrimit evropian, pajtimin dhe stabilitetin e përgjithshëm të Ballkanit Perëndimor, kumtoi MPJ.

Ministri Osmani e theksoi pjesëmarrjen aktive të Maqedonisë së Veriut në një sërë iniciativash rajonale, përfshirë këtu Procesin e Berlinit, Ballkanin e Hapur, Procesin e Bashkëpunimit të Evropës Juglindore, Këshillin për Bashkëpunim Rajonal etj. Njëherazi, ai e përshëndeti rolin e tyre në fushën e integrimit ekonomik dhe prosperitetit rajonal, duke theksuar se të njëjtat nuk janë zëvendësim për anëtarësimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian, por i mbështesin dhe i përshpejtojnë proceset e tyre eurointegruese.

“Maqedonia e Veriut, si iniciatore e I8 dhe B6, është vend lider me iniciativa rajonale me vizion për përshpejtimin e proceseve reformuese, forcimin e integrimit ekonomik dhe përshpejtimin e proceseve integruese evropiane të vendeve të Ballkanit Perëndimor. Qasja e këtillë është veçanërisht e rëndësishme për tejkalimin e dallimeve ndërmjet vendeve të rajonit dhe integrimin e tyre sa më shpejtë në BE. “Ne veçanërisht i jemi mirënjohës ShBA-së për mbështetjen e saj të vazhdueshme dhe të pahamendshme të përpjekjeve tona në këtë drejtim”, theksoi Osmani.

Iniciativa tetë (I8) paraqet platformë rajonale, të iniciuar nga Maqedonia e Veriut, për bashkëpunim trilateral ndërmjet Maqedonisë së Veriut, Shqipërisë dhe Bullgarisë. Qëllimi i nismës është forcimi bashkëpunimin politik ndërmjet vendeve përgjatë Korridorit Pan-Evropian 8, ose të ashtuquajturin aks ballkanik lindje-perëndim, që lidh Adriatikun me Detin e Zi, duke inkurajuar bashkëpunimin në fushën e sigurisë, energjisë, turizmit, kulturës dhe të ngjashme. Nga ana tjetër, iniciativa B6 parqet platformë joformale për bashkëpunim politik të Ministrave të Punëve të Jashtme të Ballkanit Perëndimor, të iniciuar vitin e kaluar nga ministri Osmani, qëllimi i së cilës është të nxisë komunikimin e ndërsjellë ndërmjet liderëve të diplomacisë në vendet e rajonit, ngjashëm me bashkëpunimin rajonal tashmë të krijuar në Evropë, si V4 (Vishegrad) ose iniciativa e vendeve të Evropës Qendrore C5.

Në sesion u bë fjalë edhe për situatën aktuale të sigurisë, me çka u shpreh dënimi i përbashkët i agresionit ushtarak rus, si dhe u shpreh mbështetje për Ukrainën dhe popullin ukrainas. Gjithashtu, u përshëndetën të arriturat e Maqedonisë së Veriut në kuadër të proceseve eurointegruese dhe u dërgua mesazh për fillimin sa më të shpejtë të negociatave për aderim në BE.

Kryesimi ynë me OSBE-në në vitin 2023 ishte gjithashtu në krye të agjendës, që u përshëndet dhe u mbështet nga SHBA.

Related posts

A ju propozua Hungaria për tu arratisur si Gruevski? Meta: Kam respekt, e mori në qafë nepotizmi

Xh M

Azir Aliu: Në numra të deputetëve ne jemi barazi! 13 të VLEN, 15 të BDI-së (VIDEO)

Redaksia

Dimitrievski: ZNAM është opsioni i tretë në bllokun politik maqedonas

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky