Agjencia Zhurnal.mk.

Filipçe paralajmëron masa të reja nëse paraqitet nevoja

Shkup, 15 shtator – Virusi aktualisht ka infeksion të përhapur, ne jemi në koordinim dhe komunikim të vazhdueshëm me epidemiologët, mbetemi ta monitorojmë situatën dhe nëse është e nevojshme të veprojmë me masa të reja dhe këtë do ta bëjmë, publikoi sot në profilin e tij në Fejsbuk, Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe.

 

Ai tregon se në mëngjes, në koordinim të rregullt me ​​drejtorët e klinikave, ata diskutuan për kapacitetet e spitalit, gjendjen e pacientëve dhe situatën aktuale epidemiologjike.

“Në Kovid – qendrat në të gjithë vendin kanë shtretër të mjaftueshëm për shtrimin në spital të pacientëve, periudha e ardhshme mund ta rrisë nevojën për shtrim në spital, e cila kërkon një qasje dhe koordinim serioz që menaxhohet me sukses. Ka kapacitet shtesë për mjekimin e pacientëve me kovid dhe ato mund të vihen në dispozicion në çdo kohë. Dorëzimi i terapisë është në vazhdim dhe nuk ka ndërprerje”, shkroi Filipçe. 

Related posts

A do ta ndryshoj Kasami planin gjeneral urbanistik?

Redaksia

Bekteshi: Nga 1 nëntori do të ketë energji termike, është lidhur marrëveshje

Xh M

Mariçiq nga Strasburgu: Rajoni duhet të hyjë në BE, nëse duam të kemi sukses

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More