Agjencia Zhurnal.mk.

Filipçe paralajmëron: Do të diskutohet që dy doza të vaksinave të bëhen të obligueshme për çdonjërin

Shkup, 21 tetor – Ministri i shëndetësisë Venko Filipçe, sot në një konferencë për media paralajmëroi se Komisioni për Sëmundje Infektive shumë shpejtë do ta shqyrtojë mundësinë që dy doza të vaksinave të jenë të obligueshme për t’i pranuar, transmeton Zhurnal.

 

Ai shprehet se masat kundër covid asnjëherë nuk janë sjellë në bazë të vendimeve politike. Kështu që, në mbledhjen e ardhshme të komisionit, do të shqyrtohet mundësia që qytetarët patjetër të vaksinohen me dy doza të vaksinave.

Sa i përket vaksinës së tretë, ministri propozon që ata që kanë pranuar vaksinë Sinovac, dozën e tretë ta pranojnë pas 3 muajve ndërsa ata me Pfizer, dozën e tretë ta marin pas 6 mujave.

Si arsyetim i kësaj mase ministri shprehet se shumica e të infektuarve dhe të vdekurve janë të pavaksinuar.//Zhurnal.mk

Related posts

Transporti publik nesër do të qarkullojë sipas orarit të së dielës

Z H

Në Shkup zbulohet laborator për prodhimin e drogës

D V

Erion Veliaj: Votone dhe ndihmojeni Petren

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More