Agjencia Zhurnal.mk.

Filipçe: Lloji Delta mund të na detyrojë të vendosim masa në kufijtë

Shkup, 7 korrik – Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe sot paralajmëroi se për shkak të zbulimit të variantit indian delta të koronavirusit në pacientët në vend, është e mundur të futen masa kufitare në hyrje të Maqedonisë së Veriut, por jo edhe riorganizim të asaj që tani funksionon si institucione të hapura me protokolle.

 

“Kërkesa eventuale për teste PCR ose vërtetime për vaksina ose dëshmi të sëmundjen e kaluar, ajo që është standarde edhe në disa vende të tjera, por duhet të them se do të shohim se si do të jetë situata në rajon sepse masat duhet të harmonizohen”, deklaroi Filipçe pas takimit me akademikun dr. Aleksandar Dimovski nga Qendra për inxhenering gjenetik dhe bioteknologji nga Akademia për shkenc dhe arteve të Maqedonisë (ASHAM).

Në pyetje të gazetarëve nëse masat e mundshme që do të futeshin në kufij do të zbatohen për qytetarët e Maqedonisë së Veriut të cilët do të shkojnë me pushime dhe do të kthehen do të duhet të paraqesin disa nga dokumentet e nevojshme, Filipçe u përgjigj se nëse vendoset se vlera epidemiologjike, ajo do të zbatohet për të gjithë.

Deri në fund të javës, informon Filipçe, anëtarët e Komisionit për sëmundje infektive do të diskutojnë nëse situata aktuale kërkon futjen e ndonjë mase kufizuese.

Sipas tij, është logjike të presësh që lloji i ri do të përhapet më shpejt, por nëse vaksinohemi në një përqindje të lartë dhe kemi një shkallë të caktuar të imunitetit kolektiv, pa marrë parasysh sa më ngjitëse, fotografia me llojin e mëparshëm britanik dhe atëherë vala e fortë nuk do të përsëritet.

Ministri Filipçe theksoi se në përgjithësi situata në vend është ende e qetë dhe u bëri thirrje qytetarëve që të vaksinohen në pikat e kontrollit, të cilat do të jenë të hapura nga e hëna dhe nuk do të ketë nevojë për caktime.

Related posts

Pendarovski: Bashkësia ndërkombëtare shumë e befasuar nga dorëheqja e paralajmëruar e Zaevit

D V

Dendias: Pavarësisht nga qeveritë marrëveshjet duhet të respektohen

D V

Lëvizja Besa: Kryetari Kasami përjashton Deputetin Kastriot Rexhepin

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More