Agjencia Zhurnal.mk.

FFK-ja do t’i pajisë të gjitha klubet e Superligës me sistemin GPS

Federata e Futbollit e Kosovës do t’i pajisë të gjitha klubet e Superligës me pajisje të sistemit GPS

Lajmi konfirmohet ekskluzivisht për “Zeri.info” nga burime të sigurta brenda FFK-së.

Gjurmuesi GPS i vendoset futbollistit/futbollistes dhe e përcjell çdo lëvizje të tij/saj në fushë.

Ky sistem u shërben futbollistëve që të dinë se ku po pozicionohen për analiza taktike, ndihmon gjithashtu në parandalimin e dëmtimeve, pasi mund të detektojë fizikun e sportistit.

Futbollistët mund ta përdorin dhe ta përmirësojnë gjendjen e tyre fizike, derisa dihet se sa kanë vrapuar, sa hapësira kanë mbuluar në fushë, sa energji shpenzojnë dhe mbledhja e gjithë këtyre të dhënave përmirëson paraqitjen e tyre.

Sistemi GPS përdoret në shumicën e vendeve të botës ku futbolli është i zhvilluar.

Related posts

Tre persona nga rajoni i Gostivarit nuk i kanë respektuar vendimet për karantinë

Z.H

Pa energji elektrike nesër disa komuna të Shkupit

D V

Mbyllet pa gola pjesa e parë ndërmjet Ballkanit dhe Cluj në “Fadil Vokrri”

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More