Agjencia Zhurnal.mk.

Ferrari SF90 është mbajtësi i ri i rekordeve në Indianapolis

Ferrari SF90 Stradale është një veturë jashtëzakonisht e shpejtë, siç dëshmohet nga xhiroja që nisi në pistën Indianapolis.

 

SF90 është prodhimi i parë plug-n hibrid i Ferrarit dhe gjithashtu modeli më i fuqishëm nga Maranello.

Mundësohet nga një motor 4.8-litër twin-turbo V8 së bashku me tre motorë elektrikë, dhe fuqia e kombinuar e dërguar në të katër rrotat është 986 kuaj fuqi.

Ferrari pretendon se SF90 përshpejton nga 0 në 100 km / orë në 2.5 sekonda, por provat e pavarura tregojnë se ai mund të arrijë “njëqind” në vetëm 2.1 sekonda.

Ishte ky model që u bë me rekord të ri në Indianapolis pas përfundimit të xhiros me një kohë 1: 29.625 me një shpejtësi maksimale prej 281 km / orë.

Sigurisht, ky është një rekord për një veturë prodhimi, por duhet thënë se ishte më i ngadaltë se gara Ferrari 488 me vetëm tre sekonda.

Rekordi u vendos me Ferrari SF90 Stradale Assetto Fiorano, një version i super veturës hibride.

Related posts

Kjo është Audi e re RS3 me 400 kuaj/fuqi

D V

Filloi testimi i një motoçiklete revolucionare, pritet një rekord i ri shpejtësie

D V

Më 3 shtator, Dacia prezanton Jogger, një veturë të re familjare

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More