Agjencia Zhurnal.mk.

FedEx bashkohet me Neolix për testimin e automjeteve autonome të transportit

Gjiganti global i transportit ekspres FedEx njoftoi se po punon me Neolix të Kinës për të testuar automjetet autonome të transportit në Kinë.

 

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, kjo shënon herën e parë që FedEx ka partneritet me kompaninë lokale të teknologjisë kineze për testet e automjeteve pa shofer.

Partneriteti nënkupton përpjekjet e FedEx për të përqafuar logjistikën inovative, të qëndrueshme dhe inteligjente në Kinë.

FedEx zbuloi se automjetet në bashkëpunim me Neolix do të jenë me energji elektrike me një distancë prej 100 km me një karikim të plotë dhe do të kenë funksione autonome L4.

Automjetet do të montohen me një “kuti mallrash të këmbyeshme” dhe kapaciteti maksimal i ngarkesës është afërsisht 500 kg.

“Rritja e shpejtë e tregtisë elektronike kërkon zgjidhje më fleksibël dhe efikase të logjistikës dixhitale për të zgjidhur sfidat e ofrimit të ‘miljes së fundit’. Bashkëpunimi ynë me Neolix do të na ndihmojë të kuptojmë më tej rolin e teknologjisë së automjeteve autonome në rritjen e fleksibilitetit dhe diversitetit operacional, që është iniciativa jonë më e fundit për të mbështetur logjistikën e qëndrueshme dhe inteligjente”, ka thënë Eddy Chan, zëvendëspresident dhe president i lartë, FedEx China.

Related posts

WhatsApp duhet të paguajë një gjobë rekord në Irlandë

D V

Këta telefona inteligjentë të Samsung do të marrin Android 12

D V

Moduli i shkencës ruse destabilizoi Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More